6’lı masadan tek aday çıkmayacak! DÜZGÜN Parti’den Kılıçdaroğlu’nu üzecek rest

Millet İttifakı’nın adayı hala muhakkak değil lakin kendisini ön planda tutmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP tarafından aday gösterildiği artık aşikar. Lakin ittifakın öteki partileri Kılıçdaroğlu’nun aday olmasına sıcak bakmıyor. Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Müellifi Mehmet Acet, adaylık konusunda GÜZEL Partili bir isimle yaptığı çarpıcı konuşmayı ve ‘çoklu aday’ ayrıntısını köşe yazısında aktardı.

İşte gündeme bomba üzere düşen o köşe yazısı:

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, geçen cumartesi günü partisinin İstanbul/Maltepe mitinginde konuştu, “Mükemmel bir vazifeye talibiz” dedi.

Bu kelamları ve miting konuşmasının satır ortalarından çıkartılan bildiriler üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı için öne yanlışsız bir adım daha attığı yorumları yapılıyor.

Geçen pazar günü Kanal 7’de yaptığımız programda, siyasette uzun bir deneyime sahip olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a Kılıçdaroğlu’nun adaylığı problemini sorduğumda dikkat alımlı bir karşılık aldım.

Bozdağ, şöyle dedi:

“Kılıçdaroğlu, yedili masayı, (HDP’yi de dâhil ediyor) kendi cumhurbaşkanlığı adaylığını kabulden diğer bir seçeneğin olmadığına ikna etmeye çalışıyor.”

Şimdiye kadar iki defa yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde fırsat önünde olduğu halde aday olmaktan imtina eden Kılıçdaroğlu, bu kere nitekim aday olmayı başa koymuş üzere sinyaller veriyor.

Etrafından gelen “Bu kez Erdoğan’ın karşısında kim aday olursa kazanır, altın tepsiyle önünüze gelen bu fırsatı tepmemelisiniz” biçimindeki telkinler, belirli ki tesirli olmuş.

“Ayağıma kadar gelen fırsatı kaçırırsam hayatımın yanlışını yapmış olurum” noktasına gelmiş Kılıçdaroğlu.

UYGUN LAKİN KILIÇDAROĞLU NASIL ‘ORTAK ADAY’ OLACAK?

Pekala, tamam.

Muhalefet bloku içinde en fazla oy alan partinin genel lideri sıfatını taşıdığı için Kılıçdaroğlu, öteki hiçbir muhalefet önderinin elinde olmayan imkânı elinde tutuyor.

Fakat bu durum, hayati niteliği olan o soruyu devre dışı bırakmıyor.

Israrla “Adayımızı 6’lı masa belirleyecek” demeye devam eden Kılıçdaroğlu, kendi adaylığı için 6’lı masayı nasıl ikna edecek?

Masada, geri kalan 5 partinin genel liderlerinin bir tanesi bile CHP başkanının aday olmasına sıcak bakmıyor.

Muhalefet blokunun ikinci lokomotif partisi olan UYGUN Parti’nin başındaki isim Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına herkesten daha fazla soğuk bakıyor.

Başka küçük partilerin genel liderleri da ya kendileri aday olmak istiyorlar ya da “Kılıçdaroğlu olmasın da…” noktasında duruyorlar.

Bu durumda, sorumuzu tekrar etmemiz gerekecek:

“İyi tamam da, Kılıçdaroğlu nasıl ‘ortak aday’ olacak?

GÜZEL PARTİLİ ÜST SEVİYE BİR İSİM: KİMSE İSTEMİYORSA, O VAKİT 6’LI MASADAN TEK ADAY ÇIKMAYACAK DEMEKTİR

Bu soruya yanıt verebilecek muhatapları, öncelikli olarak doğal ki muhalefet etraflarından, CHP ile birlikte ittifak halinde olan partiler içinden aramak gerekir.

Öncelikli olarak da, Kılıçdaroğlu’nun herkesten daha fazla kulak vermesi gereken UYGUN Parti etraflarından.

Okuduğunuz çeşitten bir yazı yazmaya niyetlendikten sonra, YETERLİ Parti idaresinde vazifesi olan, Meral Akşener’in yakın kurmaylarından birini aradım.

İsminin yazıda kullanılmaması kaidesiyle konuşan deneyimli isim, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili soruma şöyle karşılık verdi:

“Biz de epeydir bu türlü iddia ediyoruz. Şu ana kadar bizimle bu mevzuda bir görüşme yapılmadı. Başkalarıyla de yapılmadı. Gündem olmadı, açılmadı bu husus. Fakat söylemlerinde bu, yani CHP’nin adayı olacağı görülüyor.”

Muhatabım, bu tabirleri kullandıktan sonra Kılıçdaroğlu’nun “Adaya 6’lı masa karar verecek” halindeki kelamlarını hatırlatınca, ortaya girip sordum:

“Peki, o nasıl olacak? 6’lı masada kimse onun aday olmasını istemiyor?”

Aldığım karşılığı ortaya girmeden aktarayım:

“Kimse istemiyorsa o vakit 6’lı masadan tek aday çıkmayacak demektir.

Tek aday çıkmayacaksa ne olur, bilemiyorum. Kemal Beyefendi 6’lı masada itiraz olursa mecburen tek aday konusundan vazgeçecek. Ya kendinden vazgeçecek, ya da diyecek ki anlaşıldı tek aday çıkamıyor o vakit çoklu adaya geçelim diyecek. Çoklu adaya geçilince herkes kendi adayını çıkarır.”

Bu kelamların toplamından anlaşıldığı üzere Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayı olarak seçimlere girmeye karar verirse, birinci çeşitte çoklu aday seçeneğinin önü açılacak,

CHP başkanı, “Madem birinci çeşitte ortak aday çıkartamıyoruz, o halde birinci cinste herkes istediği ismi aday yapsın, güçlerimizi ikinci çeşitte birleştirelim” biçiminde bir teklif yapmak durumunda kalacak demektir.

Önümüzdeki süreçte Kılıçdaroğlu, adaylık için öne gerçek her adım attığında, çoklu aday seçeneği daha fazla gündeme gelebilir.

Related Posts

UEFA’dan Ali Palabıyık’a görev

TFF’den yapılan açıklamada, Portekiz’in Guimaraes şehrindeki Dom Afonso Henriques Stadyumu’nda saat 19.00’da başlayacak müsabakada Ali Palabıyık …

Politico: Türkiye olmadan yaşamak neredeyse imkansız

ABD merkezli Politico mecmuası, Türkiye’nin bölgesindeki rolünü vurgulayan bir tahlile imza attı. “Birlikte yaşamak güç, onsuz yaşamak …

Okan Buruk 3 yeni transfere birinci 11’de baht verdi

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Harika Lig’in birinci haftasındaki Antalyaspor deplasmanında 3 yeni transfere misyon verdi. Spor Toto …

AK Partili belediye 2 milyon liraya ‘haremlik selamlık’ plaj açtı

Van’da AK Partili Tuşba Belediyesi’nce Van Gölü kıyısında bulunan Ayanıs Mahallesi’ndeki ‘haremlik selamlık’ plaj merasimle hizmete açıldı …

Son Dakika: Türkiye’nin önde gelen seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan hayatını kaybetti

Türkiye’deki en önemli seslendirme sanatçılarının başında gelen Sungun Babacan, İstanbul’da yaşamını yitirdi. 63 yaşında hayata gözlerini yuman …

Teröre karşı birlikte mücadele kararlılığı

İki liderin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.