Almanya’da kredi kartıyla ödemelerde sorun ortaya çıktı

Almanya’da halk, banka ve kredi kartıyla ödemelerde meselelerle karşılaşıyor.

Ülkede 4 gün evvel ortaya çıkan ve yazılım yanlışı nedeniyle yaşandığı belirtilen sorun, çok sayıda market ve satış mağazasındaki alışverişlerde nakit paraya geçilmesine yol açtı.

“Önemli kısıtlamalar yaşıyoruz”

Ödeme hizmeti sağlayıcısı Payone, daha evvel yaptığı açıklamada, “Diğer şebeke operatörleri üzere şu anda üretici Verifone’dan H5000 kartlı ödeme terminalleriyle yapılan süreçlerin işlenmesi konusunda ülke çapında değerli kısıtlamalar yaşıyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

ALDI, Edeka üzere ülkenin kıymetli mağaza zincirleri de müşterilerine şubelerinde kartla ödemelerde zahmet yaşanabileceğini duyurdu.

Başka birtakım market ve mağazalar ise hiçbir sorun yaşamadan dijital alışverişe devam ediyor.


Sorun devam ediyor

Alman Bankalar Birliği, süreç dışı kalan terminallerin, Almanya’da kullanılan tüm aygıtların sırf küçük bir kısmını oluşturduğunu kaydetti.

Kartla ödeme alamıyorlar

Almanya genelinde faaliyet gösteren Türk marketler ve işletmeleri de kısmen tıpkı meseleyle karşı karşıya kaldı. Berlin’de faaliyet gösteren International Market, 4 gündür kartlı ödeme servisi sunamıyor.

Kasa kısmında “Kartla ödeme almıyoruz” bilgilendirmesi yapmak zorunda kalan Türk marketi yetkilileri, müşterilerin bu durumdan çok hoşnut olmadığını belirtti.

“Ne vakit düzelir, bilmiyoruz”

Market çalışanı Hacer Dişli, “Hemen çabucak her 2-3 müşterimizden biri kartla ödeme yapmak istiyor. Lakin ne yazık ki olmuyor. Ana sistemde bir sorun var. Ne vakit düzelir, onu da bilmiyoruz.” dedi.


“Müşteriler sinirleniyor”

İHA’nın haberine nazaran, birtakım müşterilerin kartla ödeme yapamayınca sonlandığını söyleyen Dişli, “Aslında haklılar, kartla ödeme diye alışılmış bir durum var. Artık iptal olunca sinirleniyorlar. Yanlarında yerine nazaran para olmayabiliyor.

Para almak için meskenlerine yahut bankalarına gidiyorlar. Hatta daha ileri gidip, almak istediği eşyaları önümüze fırlatıp gidenler de oluyor.

“Hiç kimse mutlu değil”

Yetkili servisleri arıyoruz, lakin kayıtta ‘sabırlı olun’ deniyor. Lakin 3-4 gün oldu ve hala bir ilerleme yok. Bu durumdan hiç kimse mutlu değil.” biçiminde konuştu.

Berlin’de faaliyet gösteren İstanbul Market yetkilileri ise problemden etkilenmediklerini, kartla ödeme almaya devam ettiklerini açıkladı.

Related Posts

Azerbaycanlı ülke birincisi tıp okumak için Türkiye’yi tercih etti

Üniversite imtihanı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler harekete geçti. Üniversite hayallerine kavuşmak için tercih yapan …

Bakan Koca: Performasna göre ek ödeme yönetmeliği kaldırıldı

Bakan Koca, Twitter hesabından ek ödeme yönetmeliğine ilişkin açıklama yaptı. Koca, açıklamasında performansa göre ek ödemenin kaldırıldığını …

ABD First Lady’si Biden, coronaya yakalandı

ABD Lideri Joe Biden’ın eşi Jill Biden’ın corona virüsü testi müspet çıktı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın eşi …

Eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison, kendini ‘gizlice’ bakanlıklara atamasını savundu

Eski Avusturalya Başbakanı Scott Morrison’un kendini gizlice bakanlıklara atayarak, 5 vazifesi icra ettiği skandalı ortaya çıktı. BBC’nin …

Ankara’da şiddetli fırtına can aldı: 1 meyyit, 2 yaralı

Ankara’da öğleden sonra başlayan kuvvetli yağmur, dolu ve fırtınanın akabinde birtakım cadde, bulvar ve sokaklardaki mazgalların tıkanmasıyla …

Sokak röportajında çıkan kavgayı polis ayırdı

Objektif Medya’nın sokak röportajında kavga çıktı.Bir anne, “Oğlumu askere gönderemiyorum çünkü param yok. Ne yiyecek askerde? Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.