Azerbaycan çağdaş eğitimi ile 89 ülkeden öğrencileri üniversitelerine çekiyor

Yabancı öğrenci sayısı bakımından dünyada birinci sıralarda yer alan Azerbaycan, çağdaş eğitim teknikleri, güçlü alt yapısı, barınma ve konaklama imkanlarıyla başta komşularımız olmak üzere pek çok ülkeden gelen gençler için cazibe merkezidir. Bu cazibeyi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin eşsiz tabiatı, asırlık kültürü, tarihi ve Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alması da artırıyor.

Başta Bakü’de olmak üzere üniversitelerde eğitim gören öğrenciler için ömür kaideleri uygun ve inançlı. Yükseköğretim kurumuyla karşılaştırıldığında, yalnızca hayat değil, tahsil fiyatları de epey makul. Azerbaycan Yükseköğretim Kurumu yabancı öğrencilere büyük avantaj da sağlıyor.

89 ÜLKEDEN 6 BİN 500 ÖĞRENCİ

Azerbaycan’da eğitim fırsatlarını tanıtmak için studyinazerbaijan.edu.az sitesi kuruldu. Sitede yükseköğretim kurumları, eğitimi verilen uzmanlık alanları, vize ile ilgili süreçler, göç süreçleri ve barınma imkanlarına ait bilgiler edinilebiliyor. Sitede 28 yükseköğretim kurumunun bilgileri bulunuyor. Web sitesine ayrıyeten 1180 program eklendi. Azerbaycan Eğitim Bakanlığı datalarına nazaran 2020/2021 eğitim öğretim yılında Azerbaycan’da okuyan yabancı öğrenci sayısı 89 ülkeden yaklaşık 6 bin 500. Bu öğrenciler yüklü olarak Türkiye, İran, Gürcistan, Rusya, Irak, Nijerya, Türkmenistan, Hindistan, Pakistan’dan geliyor. Yabancı öğrenciler daha çok Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Nahcivan Devlet Üniversitesi, Ada Üniversitesi, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Azerbaycan Gence Devlet Agrar Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Pedagoji üniversitelerini tercih ediyor.

DİPLOMADA DENKLİK SORUNU YOK

Azerbaycan’a okumak için gelenlerin diplomaları kendi ülkelerinde sıkıntısız tanınıyor. Yalnızca eğitim gördüğü alanda uzmanlık imtihanına girmeleri kafidir. Diğer bir deyişle, bu öğrencilerin tahsil mühletleri boyunca sahiden gerekli bilgileri aldıklarını ölçmek için bir yeterlilik imtihanı. Azerbaycan vatandaşları nasıl yabancı ülkelerde eğitim görüyor ve ülkeye döndükten sonra diplomaları inceleniyorsa, yabancı ülkelerde de aşağı üst tıpkı kural işletiliyor. Yani kendi ülkelerinin normatif ve yasal düzenlemeleri çerçevesinde bilgi ve marifetleri denetim edilir. Örneğin, Türkiye’de, Avrupa ülkelerinde ve Azerbaycan’da da uzmanlık bilgisi kâfi olup olmadığı ölçülür.

ULUSLARARASI DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Şurası tarafından onaylanan kurallara nazaran, yüksek tahsil diplomaları Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ayrıyeten, her ülke için denklik ekseriyetle belli ilgili ülkenin eğitim otoritesi tarafından belirlenir. Öte yandan Azerbaycan üniversiteleri Erasmus ve Mevlana Değişim programlarına da katılmaktadır. Azerbaycan üniversiteleri bu programlar çerçevesinde birçok yabancı üniversite ile de işbirliği yapmaktadır.

YABANCILAR AZERİ ÖĞRENCİ İLE BİREBİR HAKLARA SAHİP

Halihazırda 50’ye yakın farklı ülke vatandaşı ülkemizde 60’a yakın uzmanlık alanında lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim görüyor. Bu öğrenciler ayrıyeten yüksek lisans ve doktora çalışmalarına da kabul ediliyor. Tıp, teknik ve teknolojik uzmanlıklar, sıhhat, refah ve hizmet uzmanlıkları, toplumsal uzmanlıklar, mühendislikler Azerbaycan’a yurtdışından eğitim için gelenlerin en çok tercih ettiği alanlar. Azerbaycan’da kimi yabancı öğrenciler devletlerarası mutabakata dayalı devlet programında eğitim görüyor. Bununla birlikte, öğrencilerin çoğunluğu fiyatlı olarak tahsil görüyor ve üniversite ile serbestçe bir muahede imzalayabiliyor. Eğitim fiyatları ise Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Azerbaycan’da eğitim gören yabancı öğrenciler Azerbaycanlı öğrencilerle tıpkı eğitim haklarına sahiptir.

TÜRKİYE İLE İKİLİ DİPLOMA PROTOKOLÜ

Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi (ADAU) ile Ege Üniversitesi ortasında ikili diploma iş birliği protokolü bulunuyor. Protokole nazaran eğitimin bir kısmı Ege Üniversitesi’nde veriliyor. Ayrıyeten dersler her iki yükseköğretim kurumunun tecrübeli akademik takımı tarafından veriliyor. Öğrencilerin tahsil müddetleri boyunca tüm masrafları Devlet Programı çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Fonu tarafından karşılanıyor. Bu maliyetler ortasında tahsil fiyatları, kayıt maliyetleri, eğitim gereçlerine ve elektronik bilgi kaynaklarına erişim, Ege Üniversitesi’ne iştirak, yaz okulu ve endüstriyel tecrübe maliyetleri de bulunuyor. Program kapsamında öğrencilere aylık teşvik bursu da veriliyor.

LİSANS EĞİTİMİ

Üniversitedeki tam vakitli ve yarı vakitli kısımlara evrak kabulü, her akademik yılın 1-30 Eylül tarihleri ortasında yapılır. Tam vakitli kısımdaki dersler de 15 Eylül’de başlar. Her akademik devir başında, öğrenciye ödenecek ölçü ABD doları olarak ödenir ve Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından belgelenir. Lisans eğitiminde fiyatlar 600 dolardan başlar. Üniversitede eğitim mühleti 4 yıl, uzaktan eğitim müddeti ise 4 yıl 6 aydır. Lisans derecesi dersleri Azerice, Rusça yahut İngilizce verilir. Bu eğitim Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göç Servisi’nde tahsil görmüş yabancı asıllı bireylerin müsaadesi ile gerçekleştirilir.

YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yükseköğretim mezunları lisans derecelerine nazaran tahsillerine devam edebilirler. Yüksek lisans devrinin dersleri 15 Eylül’de başlar. Yabancı asıllı öğrencilerin hazırlık basamağında tahsil görme durumu ise üniversitelere bağlıdır. Bundan sonra, her öğrenci kredisinin başında belirtilen fiyat meblağını ABD doları olarak öder. Yüksek lisans için öğretim fiyatı 2 bin dolardan başlıyor. Yüksek lisans derecesinin hizmet mühleti tam vakitli kısımlar için 2 yıl, uzaktan eğitim kısımları için ise 2 yıl 6 aydır. Yüksek Lisans derecesi dersleri Azerice, Rusça yahut İngilizce verilir. Bu eğitim Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göç Servisi’nde tahsil görmüş yabancı asıllı şahısların müsaadesi ile gerçekleştirilir.

DOKTORA EĞİTİMİ

Yüksek lisans seviyesinde eğitimini tamamlayan yabancı öğrenciler doktora seviyesinde eğitim alabiliyor. Doktora çalışmaları için tahsil fiyatları 3 bin dolardan başlar. Yabancı öğrencilerin devlet eğitim kurumlarında her türlü fiyatlı eğitimlerinin beledi eğitim kurumlarının önerisi üzerine Azerbaycan Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve onaylanır. Doktora derecesi dersleri Azerice, Rusça yahut İngilizce verilir. Bu eğitim de Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göç Servisi’nde tahsil görmüş yabancı asıllı bireylerin müsaadesi ile gerçekleştirilir.

ACADEMİC SUPPORT DEĞERLİ BİR KLAVUZLUK YAPIYOR

Öte yandan Azerbaycan’da eğitim gören öğrencilerin tercihi günümüz şartlarındaki en kıymetli seçimlerden birini oluşturuyor. Hasebiyle bu süreçlerdeki seçimler ve dikkat edilmesi gerekenler de hem öğrenciler hem de aileler için en kıymetli kriterler. Bunun için Academic Support merkezi departmanı yöneticileri bu süreçlere ait kıymetli teklifler paylaşıyor. Academic Support, öğrencilere eğitimlerinde değerli kılavuzluk yapıyor.

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.