Beşiktaş, UEFA’ya başvuru kararı almıştı! Senaryo gerçekleşirse zirvede dengeler değişebilir

Beşiktaş Yönetimi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun deprem faciasının ardından ligden çekilen Hatayspor ile Gaziantep takımlarının kalan müsabakalarda rakiplerinin 3-0 galip sayılması kararını UEFA’ya taşımak için çalışma başlattı. Kulüp avukatlarına çalışma yapması talimatını veren Beşiktaş yönetimi, tüm maçların geçersiz sayılması gerektiğini istiyor. Geçen yıl Almanya’da yaşanan sel felaketinden dolayı Almanya 3. Lig’den çekilen Münih Türkgücü’nün tüm maçlarını geçersiz sayılmasını örnek gösteren siyah-beyazlılar, konuyu ilk olarak Tahkim Kurulu’na taşımayı planlıyor. Ayrıca benzer bir olayın da Polonya’da yaşandığını dilekçesine ekleyen idareciler, ilk yarıda oynanan maçların da geçersiz sayılmasını talep edecek. 

UEFA YÖNETMELİĞİNDE YER ALIYOR

UEFA’nın Şampiyonlar Ligi yönetmeliğinde bulunan 28. maddesinin 3. bendinde “Bir kulüp, grup aşamasındaki maçları tamamlamadan diskalifiye edilir veya herhangi bir nedenle yarışmadan çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır ve puanlar kaybedilir” ifadesinden yararlanarak UEFA’ya başvuru yapacak.

“BAŞKANIMIZ DİMDİK DURMUŞTUR”

Gaziantep FK ve Hatayspor’un ligden çekilmeleri sonrası TFF’den aldığı kararı sert bir dille eleştiren Siyah Beyazlılar’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gaziantep FK ile Hatayspor’un ülkemizi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle ligden çekilmelerinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 3 gün içinde yangından mal kaçırır gibi alınan karar ise vicdanları yaralayan kara bir leke olarak futbol tarihimize geçmiştir. Başkanımız Ahmet Nur Çebi, federasyonun almış olduğu haksız ve hukuksuz kararın karşısında dimdik durmuştur, durmaya devam etmektedir. Başkanımızın o gün ifade ettikleri ligde Avrupa kupaları yarışı içindekilerle küme düşmeme mücadelesi veren takımların haksızlığa uğramaması adına bir adalet arayışıydı.”

“BİR TAKIM 18, BİR TAKIM 16 DEPLASMANA ÇIKACAK”

“TFF’nin eşi benzeri olmayan, vicdana sığmayan, mantığa uymayan adaletsiz kararından bir an evvel dönmesi; futbolun tüm paydaşlarının görüşlerine kulak vererek futbolun marka değerini yükseltmeyi amaçlayan, milyonlarca futbolseverin içine sindirebileceği ve en nihayetinde adaleti tesis edecek bir karar alması artık elzemdir. Alınmış olan karar; alınabilecek en kötü, adaletten en uzak karardır. Muhakkak ki ortak akılla alınabilecek çok daha iyi kararlar vardır. Sezon bittiğinde bir takımın 18, diğerinin 16 deplasman maçına çıkmış olacak olması alınan adaletsiz kararın en basit göstergelerinden sadece bir tanesidir.

İŞTE BEŞİKTAŞ’IN İSTEDİĞİ TABLO

Kulüp, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi yönetmeliği bulunan 28. maddesinin 3. bendinde “Bir kulüp, grup aşamasındaki maçları tamamlamadan diskalifiye edilir veya herhangi bir nedenle yarışmadan çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır ve puanlar kaybedilir” ifadesinden yararlanarak UEFA‘ya başvuru yapmaya hazırlanıyor.

KARTAL’IN İSTEDİĞİ OLURSA FARK 3!

Bu tabloda, Galatasaray 51 puana inecek, ikinci Fenerbahçe ve Beşiktaş 48, Adana Demir de 40 puanda olarak ilk 4 sırayı oluşturacak. Kartal, zirvenin 11 değil 3 puan gerisinde olacak. Eğer lig bitiminde bu senaryonun değil Play-Off’un oynanması halinde de ilk 4’teki takım şampiyonluk için yarışacak.

PLAY-OFF OLURSA 4 TAKIM…

Beşiktaş Kulübü, mevcut karar sonrasında lig bitimine kadar 18, lider Galatasaray ise 16 deplasman maçına çıkacak. Bu durumu haksızlık olarak gören kulüp, Hatayspor ve Gaziantep’in tüm maçlarının iptal edilmesini istiyor. Bu senaryonun hayata geçmesi halinde Beşiktaş, ligin ilk yarısında Gaziantep ve Hatay maçlarında bıraktığı toplam 5 puanı geri alacak. Lider Galatasaray da iç sahada oynadığı rakipleri karşısında aldığı toplamda 6 puanı geri verecek ve yeni puan tablosu ortaya çıkacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir