CHP-Memleket krizi… Masa neden dağıldı… İnce CHP’den ne istedi… Odatv açıklıyor

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin partisinin yerel yönetim seçimleriyle ilgili yol haritasını açıklarken, İnce’nin seçimlerde CHP ile işbirliği konusundaki ifadeleri üzerine açıklama yaptı. Memleket Partisi ile yapılan görüşmeler ve İnce’nin taleplerini açıklayan Yücel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Partimiz ile Memleket Partisi arasında 4 Ocak’tan itibaren yerel seçimde işbirliği konusunda farklı kanallardan müzakereler yürütülmüştür. Bu görüşmeler esnasında, ‘İlkesel duruş’ konusunda tek bir cümle dahi kurmayan, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği siyasi eleştirileri gündeme dahi getirmeyen Sayın Muharrem İnce’nin açıklamalarını üzülerek dinledik. Yapılan görüşmelerde Sayın İnce, belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir’de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunmuştu. Süreç, parti tabanımızın ve örgütümüzün kabul edemeyeceği bir noktaya taşınınca müzakerelerin tıkanması üzerine bugünkü açıklamayı yaptı. Bugün yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansa idi asla yapılmayacağını biliyoruz. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz.”

MUHARREM İNCE NE İSTEDİ

Odatv’nin edindiği bilgilere göre Muharrem İnce CHP’den Karşıyaka, Konak, Bayraklı gibi İzmir’in metropol ilçelerinden belediye başkanlığı talep etti.

Öte yandan İnce; İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler ağırlıklı olmak üzere çok sayıda belediye meclis üyeliği de istedi. İnce’nin bu talepleri birkaç müzakere ile görüşüldü ancak kabul görmedi.

Belediye meclis üyeliklerinde CHP yönetimi ılımlı bir tavır takınsa da İnce’ye büyük metropol ilçe yerine, orta ölçekli bir ya da iki ilçe önerildi. Görüşmeler burada tıkandı ve son buldu.

MUHARREM İNCE NE DEMİŞTİ

Muharrem İnce yaptığı açıklamada CHP ile ilgili, “”Memleket Partisi, 3’üncü yoldur. İlkeli, omurgalı siyasetten yanayız. Laikliği bizden başka hatırlayan kalmadı. Laiklik olmazsa olmazımız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e de yüklenen Muharrem İnce, “Bizim ‘Dersim’ diye bir vilayetimiz yoktur, ‘Dersim’ bölgenin adıdır. Vilayetin adı Tunceli’dir. Şeyh Sait bir haindir. Atatürk, Nutuk’ta böyle demiştir, haindir. Terör bildirisi Meclis’e geldiğinde ‘AKP ile aynı A4’te olmam diyemezsin. Destek olacaksın. Memleket Partisi olsaydı, orada olsaydım İsveç’in NATOya dönüşüne ‘evet’ oyu vermezdim.” ifadelerini kullandı.

İnce, “CHP sana ne oluyor, oradan İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ diyorsun. Ayrı dünyaların insanıyız. Bana ‘bölücü’ diyen CHP seçmenine sesleniyorum; arkadaşlar siyahla beyaz kadar ayrıyız, nasıl beraber olalım” diye konuştu.

Berna Kılıç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx