Çin’den Rusya yaptırımlarına sert reaksiyon: Dünyaya felaket getirecek!

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Pekin’in mesken sahipliğinde yarın çevrim içi yapılacak BRICS Önderler Tepesi öncesinde Batı’nın Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlarını, ülkelerin ismini anmadan eleştirdi.

BRICS Başkanlar Doruğu öncesinde düzenlenen iş forumunda konuşan Şi, hegemonya arayışının ve bloklar ortası cepheleşmenin barış ve güvenlik sağlamadığını belirtti.

Şi, “Ukrayna krizi, dünyadaki herkes için yeni bir uyanma daveti. Bu (kriz), bize güç pozisyonunda olmaya duyulan kör inancın, güvenliğini oburlarının güvenliği kıymetine sağlamaya çalışmanın güvenlik ikileminden öbür sonucu olmayacağını hatırlatıyor” dedi.

“TÜM DÜNYAYA FELAKET GETİRECEK”

Büyük, gelişmiş ülkelerin iktisat siyasetlerinde sorumlu hareket etmesi, izledikleri siyasetlerin olumsuz tesirlerinin ve gelişmekte olan ülkelere getirdiği ağır yükün farkında olması gerektiğine işaret eden Şi, şöyle devam etti:

“Yaptırımların iki ucu sivri kılıç olduğu ve bumerang tesiriyle uygulayanlara ziyan verdiği çok kere kanıtlanmıştır. Milletlerarası maliye ve para sistemlerindeki hakimiyetini, global ekonomiyi siyasallaştırmaya, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullanmaya çalışanlar, sonunda kendilerine ve başkalarına ziyan verecek, tüm dünyaya felaket getirecektir.”

Şi’nin, yaptırımlara yönelik tenkitlerini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS kümesinin tepe toplantısı öncesinde lisana getirmesi dikkati çekti.

MOSKOVA İDARESİNİ GAYE ALAN FİNANSAL YAPTIRIMLAR

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde ABD, İngiltere, Kanada, AB ve öbür Batı müttefikleri, Moskova idaresini amaç alan ticari ve finansal yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Yaptırımlar kapsamında çok sayıda kurumun ve Rus idareye yakın ismin varlıklarına önlem getirilirken, Rusya bankalar ortası memleketler arası para transferlerinin yapıldığı SWIFT sisteminden dışlanmıştı.

Çok sayıda Batılı ülke, Rusya Merkez Bankasının rezerv ve varlıklarının idaresiyle ilgili süreçleri durdurmuş, Moskova idaresinin rezervlerin büyük kısmına erişimi kesilmişti.

Rus petrol ve doğalgazının kıymetli alıcısı pozisyonundaki Çin, Ukrayna’daki savaşla ilgili “işgal”, “saldırı” sözcükleri ile “kınama” manasına gelecek tabirleri kullanmaktan kaçınmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Galatasaray’dan Seferovic bombası!

Galatasaray ‘da transferde atağa kalktı. Sarı-Kırmızılı ekip Benfica’nın 30 yaşındaki İsviçreli golcüsü Haris Seferovic için teşebbüslerde …

Görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı ifade için adliyede

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın, bina ruhsat bedeli ve iş takibi için başvuranlardan rüşvet …

TFF’den yeni dönem öncesi değerli açıklama!

Türkiye Futbol Federasyonu, Harika Lig kulüplerinin A Grup listesinde en fazla 14 yabancı futbolcu bulundurabileceklerini, 14 yabancı futbolcu …

Edin Visca: Yeni kupalar istiyorum

Trabzonspor’un 38 yıl sonra elde ettiği şampiyonlukta büyük pay sahibi olan Edin Visca, Slovenya kampında iddialı açıklamalarda bulundu …

Sarallar suç örgütüne operasyon! 31 şüpheli adliyeye sevk edildi

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Sarallar grubu olarak bilinen suç örgütü üyelerine İstanbul merkez olmak üzere …

Konut sahibi kiracısının meskenini silahla bastı, herkesi rehin aldı

Olay geçtiğimiz cuma gecesi Üsküdar Barbaros Mahallesi’ndeki Bahar Sitesi’nde meydana geldi. Kiracı olan Yusuf Ziya Ö.’nün oturduğu konut, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.