Covid: Pandemi devrinin başarılı işletmeleri artık zorlanıyor mu, eğilimler değişiyor mu?

Peloton

Covid pandemisi sırasında uygulanan kısıtlamalar ve karantina tedbirleri, internet üzerinden verilen hizmetlere talebin artmasına neden oldu. Pekala, ortadan geçen iki yılda bu eğilim bilakis mi döndü?

Meskenlerine kapanan beşerler, paket servislere, online alışverişe ve çevrimiçi idmanlara yöneldi.

Lakin kısıtlamalar kaldırıldığında, kimi hizmetlerin popülerliğinde düşüş gözlendi.

Netflix, Peloton ve Boohoo, pandemi sırasında sahip oldukları popülerliğin azaldığını gördüler.

Pekala bu sürecin kazananı ve kaybedeni kim oldu?

ÇEVRİMİÇİ SPOR DERSLERİ

Kısıtlamalarla birlikte spor salonları, yoga ve fitness merkezlerinin kapanmasıyla beşerler internete yöneldi.

Kondisyon bisikletleri ve uzaktan eğitim dersleri için abonelikleri satan firma Peloton, çevrimiçi idmanlardan para kazanan birinci şirketlerden biriydi.

Lakin, beşerler spor salonlarına döndükçe şirketin payları düştü. Pay senetleri bu yıl %60’tan fazla düşüş gösterdi.

Birçok şahsî antrenör de pandemi sırasında çevrimiçi derslere geçti. Lakin kısıtlamaların kalkmasıyla bu da artık çok tanınan bir seçenek olmaktan çıktı.

Bristol merkezli ferdî antrenör Roxy Sullivan, çevrimiçi derslere devam eden çok az müşterisi kaldığını söylüyor.

“Müşterileri yüz yüze eğitmeyi tercih ediyorum. Beşerlerle yüz yüze irtibat kurmak ve şahsî bir eğitmen olarak birebir odadayken onları motive edebilmek çok daha kolay.”

Lakin çevrimiçi yoga derslerinin popülerliği devam edecek görünüyor.

IAN VOLLUM Ian Vollum, Fat Whippet Yoga’nın kurucusu

Fat Whippet Yoga’nın kurucusu Ian Vollum, pandemi sırasında online derslere başladığını ve yüz yüze derslere yine başlamayı planlamadığını söylüyor.

Vollum, müşterilerinin birçoklarının pandemi sırasında konutta antrenmana alıştığını ve meskenin rahat ortamında kendilerini daha yeterli hissettiklerini belirtiyor.

Dersleri çevrimiçi tutmanın, Covid konusunda hala kaygılı olan müşteriler için de yeterli olduğunu söylüyor.

“Kendilerini riske atacak halde kalabalık yerlere geri dönmek istemiyorlar. Kısıtlamalar kalkmış olabilir fakat hala bunu önemseyen birçok insan var.”

ONLİNE ALIŞVERİŞ

Owen Drew markasıyla mum satışı yapan Drew Cockton, karantina periyodunda satışların patladığını söylüyor.

Fakat kısıtlamalar kalkınca satışlarda keskin bir düşüş olmuş. Mağazaların yine açılması, rekabetin artması, bu ise online satış yapan işletmelerin ziyan görmesi demekti.

drew cockton

Resmi sayılar da online satışların pandemi periyodundaki artışının devam etmediğini gösteriyor.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) nazaran, çevrimiçi perakende satışlar koronavirüs kısıtlamaları sırasında tepe yaptı ve o vakitten beri yavaş bir düşüş yaşadı.

Asos, Boohoo ve AO World üzere online satış devlerinin, pandeminin birinci günlerinde yükselen pay fiyatları tekrar düşüşe geçti.

Pazar araştırma firması Mintel’den Nick Carroll’a nazaran, “Çevrimiçi perakendeciler pandemi ve kısıtlamalardan büyük yarar sağladı; lakin artık virüse yakalanma telaşının de azalmasıyla beşerler mağazalara geri dönüyor.”

İngiltere Küçük İşletmeler kümesinin kurucusu Michelle Ovens, çevrimiçi işletmelerin hayatta kalabilmek için daha yaratıcı düşünmek zorunda olduklarını söylüyor.

PAKET SERVİSLER VE MESKENE TESLİMAT

Doğu Londra’dan Saima Salahuddin, birinci karantina sırasında Güney Asya yemekleri için çevrimiçi sipariş almaya başladı.

“Chattpatta Kitchen isimli işletmemiz Covid sırasında sahiden gelişti. Facebook’ta satış yaparak başladık, daha sonra da (eve teslim hizmeti veren) Deliveroo ve Uber Eats’e genişlettik” diye anlatıyor gelişmeleri.

Salahuddin, restoranların yine açılması ve dışarıda yemeye geri dönüşle bile satışların devam ettiğini lakin müşterileri için kimi cazip kampanyalar ve indirimler sunması gerektiğini söylüyor.

Muhasebe firması KPMG’den alınan sayılar, yemek bakımından tüketici alışkanlıklarının uzun vadede değiştiğini gösteriyor.

KPMG, pandemiden evvel İngilizlerin paket servis, konuta teslimat ve yemek aletleri için ayda yaklaşık 38 sterlin harcadığını, 2020 baharı ile 2021 baharı ortasında kişi başına ortalama aylık harcamanın 53 sterline ulaştığını belirtiyor.

2022’ye kadar yüksek seyreden bu sayının şimdi düşüş göstermediği, kısıtlamalar sırasında görülen eğilimlerin devam ettiği ve insanların hala online yemek siparişi verdiği belirtiliyor.

Related Posts

Politico: Türkiye olmadan yaşamak neredeyse imkansız

ABD merkezli Politico mecmuası, Türkiye’nin bölgesindeki rolünü vurgulayan bir tahlile imza attı. “Birlikte yaşamak güç, onsuz yaşamak …

Okan Buruk 3 yeni transfere birinci 11’de baht verdi

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Harika Lig’in birinci haftasındaki Antalyaspor deplasmanında 3 yeni transfere misyon verdi. Spor Toto …

AK Partili belediye 2 milyon liraya ‘haremlik selamlık’ plaj açtı

Van’da AK Partili Tuşba Belediyesi’nce Van Gölü kıyısında bulunan Ayanıs Mahallesi’ndeki ‘haremlik selamlık’ plaj merasimle hizmete açıldı …

Son Dakika: Türkiye’nin önde gelen seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan hayatını kaybetti

Türkiye’deki en önemli seslendirme sanatçılarının başında gelen Sungun Babacan, İstanbul’da yaşamını yitirdi. 63 yaşında hayata gözlerini yuman …

Teröre karşı birlikte mücadele kararlılığı

İki liderin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması …

Hastanede bebek kaçırılmasına karşı ‘çip’li takip

Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bebeklerin kaçırılması ya da karıştırılmasını önlemek ismine 2017 yılında ‘Pembe Kod Takip Sistemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.