Ekmekte 7 TL kaygısı büyüyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “İktidar vatandaşlarının ucuz ekmek tüketmelerini istiyorsa, buğdayda yaptığı baskı ve sübvansiyonu doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına uygulamalı” dedi. Başevirgen, tedbir alınmazsa ekmeğin sonbaharda 7 TL’ye çıkacağını kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ekmek fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için attığı adımların yetersiz olduğu, İstanbul’un birtakım ilçelerinde ekmeğin fiyatının 5 liraya yükselmesiyle birlikte bir kere daha gün yüzüne çıktı.

Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt üzere artan girdi maliyetlerinin yanı sıra TMO’nun yaptığı müdahalelerin yetersiz kalması vatandaşın temel besin eseri olan ekmeğe ulaşmasını daha da zorlaştırdı.

Bu yılın başında yaz aylarında ekmeğin artan girdi maliyetleri sebebiyle 5 TL çıkacağını açıkladıklarını lisana getiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bu öngörünün gerçekleştiğini belirterek, artık de ekmeğin sonbaharda 7 liraya satılacağını tabir etti.

’30 KURUŞ ARTIRIM YAPILMASI GEREKİYORDU’

“Bu yılın başında, TMO’nun buğday satış fiyatlarını kilosu 2,6 kilogram seviyesinde tutamayacağını ve öbür girdilerdeki maliyet artışlarını da dikkate alarak yaz aylarında ekmeğin fiyatının 5 lira olacağını söz etmiştik” diyen Başevirgen, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki yapılan tüm müdahalelere karşın öngörümüz gerçekleşti. Alınan bu karar anında piyasalara yansıdı ve ekmek bir anda 1.5 lira zamlanarak 5 lira oldu.

TMO, 1 Hazirana kadar tonu 3 bin 600 liradan un sanayicilerine buğday veriyor ve un sanayicilerinin de 50 kiloluk un çuvalını azami 260 liradan satmalarını istiyordu. 1 Haziran itibariyle buğdayın tonunu 4 bin 500 liradan verilmesine ve unun çuvalının da azami 325 liradan satılmasına karar verdi.

Dolayısıyla kilosu 5.2 lira olan un yüzde 25 zamlanarak 6.5 lira oldu. Bu oranın ekmek fiyatına yansıması yüzde 8.75 yani 30 kuruş olması gerekirken, gelen artırım bunun beş katı oldu.”

‘MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ DURDURULAMAZSA…’

Ekmeğe gelen artırımın salt buğday fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını söylemenin gerçek olmadığını söz eden Başevirgen, zamdaki en büyük sebebi artan girdi maliyetleri olduğunu lisana getirdi.

Başevirgen açıklamasına şöyle devam etti:

“Ekmek üretiminde tek ve hatta en büyük masraf kalemi buğday değildir. Bir ünite ekmek maliyetinin yaklaşık yüzde 65’ini personellik, maya, tuz, su, güç, finans, vergi, fire, iade, taşıma ve dağıtım masrafları ile kar hissesi üzere girdiler oluşturmaktadır. Geriye kalan yüzde 35’lik kısım un maliyetidir. Un maliyetinin yüzde 80’ni ise ekmeklik buğdaydan kaynaklanmaktadır. Yani buğdayın ekmek maliyetine direkt tesiri yüzde 30 civarındadır. Buğday fiyatını istedikleri kadar sınırlasalar da öteki girdi maliyetlerindeki artışları durduramadıkları sürece bu işin önünü alamayacakları konusunda iktidarı uyarmıştık.”

‘SONBAHARDA EKMEK 7 LİRANIN ÜSTÜNE ÇIKACAK’

CHP’li Başevirgen açıklamasında son olarak, girdi maliyetlerindeki artırımların devam etmesiyle birlikte ekmeğin fiyatının 5 lira ile kalmayacağını önümüzdeki sonbaharda ekmeğin 7 liraya kadar yükseleceğini tez ederek kelamlarını şöyle sonlandırdı:

“Ekmeğe yapılan bu artırımın sorumlusu buğday fiyatlarındaki artışlardan çok doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta yapılan zamlardır.

İktidar vatandaşlarının ucuz ekmek tüketmelerini istiyorsa, buğdayda yaptığı baskı ve sübvansiyonu, asıl doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına uygulamalıdır.

Yani iktidar yalnızca çiftçilerden değil, asıl kendi gelirlerinden fedakarlık yapmalıdır. Aksi takdirde çiftçisini mağdur eder, TMO’yu büyük ziyanlara uğratır ve tüketicilere de büyük bedeller ödetir. Bu kaideler altında sonbaharda ekmeğin fiyatı ne olur sorusuna vereceğimiz karşılık 7 liranın üstüdür. Zira buğdaydaki fiyat artışı unun fiyatına yüzde 50 civarında yansıyacak.

Çalışanlara verilmesi elzem olan maaş artırımı ile doğalgaz, elektrik ve akaryakıttaki fiyat artışları da hesaba katılınca maalesef bu tablo ortaya çıkacaktır.”

Related Posts

Bakan Karaismailoğlu: Phaselis Tüneli ile bölgede karbon salınımı yıllık 1842 ton azaldı

Kaş, Demre, Finike, Kumluca üzere batı ilçelerine hem turizm hem de sebze-meyve nakliyeciliğinde ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan Phaselis …

Küba’da ham petrol depolama tesisinde patlama

Küba’da limandaki ham petrol depolama tesislerindeki patlamalarda 77 kişi yaralanırken, 17 itfaiyecinin kayıp olduğu açıklandı. Küba basınında …

Trabzon Limanı beş yılın akabinde bir kruvaziyer gemisini ağırladı

Koronavirüs salgını dünyadaki kruvaziyer turizmini sekteye uğratmıştı. Bunun da tesiriyle Karadeniz’de bulunan Trabzon Limanı’na 2017 yılından bu …

CANiK’in yüksek teknoloji merkezi Savunma Sanayii Lideri’ni ağırladı

Prof. Dr. İsmail Demir burada yerli ve ulusal CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeği ile deneme atışı gerçekleştirdi. CANiK’in 15 Temmuz sonrasında …

Bloomberg’ten korkutan enflasyon anketi: Yıllık enflasyon yüzde 80’i aşabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararları ve Türk Lirası’nın yabancı para üniteleri …

Odessa’dan birinci tahıl gemisi yola çıktı

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından çıkacak tahıl yüklü birinci geminin Odesa Limanı’ndan bugün hareket etmesi konusunda mutabık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.