‘Erişilebilir Müzik’ projesiyle görme engelliler müze tecrübesi yaşıyor

Türkiye’de günümüzde çocukların birden fazla kültür sanat aktifliklerine ulaşma imkanına sahip değil. Bu mevzuda yaşanan zorluklar ve fırsat eşitsizlikleri özel ilgi gösterilmesi gereken görme engelli çocuklar için çok daha fazla… Bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve her çocuğun en temel hakkı olan kültür sanat aktifliklerine iştiraklerini sağlamak gayesiyle “Erişilebilir Müzik” projesi hayata geçti.

Bongo Arka Project ve Baby Concerts işbirliğiyle yapılan “Erişilebilir Müzik” projesinin birinci aktifliği görme engelli çocuklar için tasarlanan özel müze eğitim-deneyim alanı keşfi ve klasik müzik konseri ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde 2 Ağustos tarihinde yapıldı. Çocuklar dokunarak, duyarak ve konuşarak tarih, kültür, klasik müzik ve bale ile buluştu.

Bu manalı projeyi Bongo Arka Project Kurucusu Çiğdem Aslantaş ve Baby Concerts Kurucu Ortağı Burçin Fazilet ile konuştuk.

– Birinci etkinliğinizde çocuklardan nasıl geri dönüşler aldınız? Aktifliğin üzerinden biraz vakit geçti, bu projenin nasıl bir yarar sağladığını görüyorsunuz?

İlk etkinliğimizi, teğe bir irtibatı ve iştiraki güçlendirmek için 15 görme engelli çocuk ile yaptık. Çocuklar kendilerine özel bütüncül bir tecrübe tasarlandığı için çok heyecanlılardı ve unutamayacakları, keyifli bir gün geçirdiklerini paylaştılar. Çocuklardan aldığımız yorumlar epeyce olumlu zira başka tüm müzelerde tarihi yapıtların camekânlar içinde bulunması, dokunulamaması münasebetiyle algılama fırsatları bulunmuyor. Ancak Bongo Keşif Alanı’ndaki 3D replikalar sayesinde müzedeki değerli yapıtları elleriyle dokunarak çok daha güzel manaya, sesli betimlemelerle, masala entegre edilmiş anlatımlarla içselleştirme fırsatı buldular. Birebir vakitte şu ana kadar aldığımız geri dönüşlerden de gördüğümüz en değerli yarar, çocukların bunun aslında tüm müzelerde standart bir uygulama olması gerektiğinin ve temel haklarından olduğunun farkındalığının oluşması.

Etkinliğin ikinci kısmında ise müzenin orta alanında tekrar kendilerine uygun formda, özel olarak kurgulanmış BabyConcerts klasik müzik konserini deneyimlediler. Müzedeki seçili tarihi eserler de konsere eşlik eden masala dahildi. Kıssada betimlemelere yer verildi. Tıpkı vakitte çalınan enstrümanların bilgi kartlarını ve konser programını Braille alfabesiyle kabartmalı olarak tasarladık ve çocuklar konser sonunda fiziken de enstrümanlara dokunarak onları yakından tanıdılar. Balerin performansı az gören çocukların algılayabilmesi için siyah perde önünde kontrast yaratması için sarı tütü ile tasarlandı. Balerin duruşunu algılayabilmeleri içinse tekrar sarı renkte 3D printer’la üretilmiş figürler dağıttık. Aldığımız geri dönüşlerde en olumlu istikamet olarak klasik müziğin sakinleştirici gücünün çocuklara yansımasıydı.

ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

– Proje kapsamında etkinlikler ne sıklıkla yapılacak ve projeye dahil olmak için ne yapmak gerekiyor?

Bundan sonrasında hem kamu kuruluşlarında hem de kamuoyunda farkındalık yaratarak sponsorlarımızı yanımıza almak ve en az ayda bir olmak üzere etkinliklerimizi düzenlemek istiyoruz.

Gören Kalpler Derneği üzere pahalı bir paydaşımız vasıtasıyla, öncelikle 6-10 yaş ortasındaki görme engelli çocuklarla projeyi başlattık. Derneğin irtibatta olduğu çocuklarla yeniden devam edeceğiz. Çocuklarının onayıyla onları programa dahil etmek isteyen ebeveynler bu dernekle bağlantıya geçebilir ve sonraki etkinliklerde ortamıza katılabilirler. Doğal ki rastgele bir fiyat ödemek yahut bilet almak gerekmiyor, aktifliğe iştirak fiyatsız.

– Bu projede nelere dikkat ediyorsunuz, neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Dikkat ettiğimiz en değerli noktalardan biri, çocukların bedensel kelam haklarına hürmet duyulması. Süreçle ilgili detaylı ve kelamlı bilgilendirme, keşif ve konser alanındaki hareketliliği fizikî yönlendirmelerden çok kelamlı yönlendirme ile yürütme, gerekli durumlarda çocuğun onayı alınarak ufak dokunuş yahut tutuşlar ile fizikî olarak yönlendirme yapma çocuğun bedensel kelam hakkına hürmet bağlamında pahalı bir tavır.

Related Posts

Müzikçi Ebru Polat’tan iğrenç itiraf! Evli sevgilisiyle hudut tanımamış: AVM’nin emzirme odasında…

Şarkıcı Ebru Polat paylaşımlarıyla herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Son olarak bikinili pozlarıyla dikkatleri üzerine toplayan Ebru Polat, son …

ÖSYM’den KPSS adaylarına saat uyarısı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından (ÖSYM), 2022-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Kültür-Genel Yetenek oturumları …

IMEI uzatma bitti! Yurt dışı iPhone’lar için yolun sonu

Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. Bu nedenle yurt dışı iPhone …

Şeyma Subaşı file çorabıyla ayarı kaçırdı! Gören topa tuttu “Çoluk çocuk anasısın”

Acun Ilıcalı’nın eski eşi Şeyma Subaşı, Mısırlı sevgilisi Meedo ile barıştıktan sonra tatile çıktı. Sevgilisi ile bir küs bir barışık ilgi …

Mine Tugay kaza geçirdi

Oyuncu Mine Tugay bisiklet sürerken kaza geçirdi. Kolu sargılı halini Instagram hesabından paylaşan Mine Tugay, “Bu da bu türlü bir anı oldu …

KKTC’de son bir haftada 415 Kovid-19 vakası görüldü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 24-30 Ağustos tarihlerinde 415 Kovid-19 vakası tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.