Ermenistan sokaklarında ‘Hain Nikol’ sloganları: Paşinyan’dan yeni açıklamalar

44 gün süren Dağlık Karabağ Zaferi’ni hazmedemeyen Ermenistan, Azerbaycan’la sonun Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyon gerçekleştirmişti. Ermeni taarruzlarına Azerbaycan’dan misilleme yapıldı. Çıkan çatışmada son verilen sayılara nazaran 105 Ermeni askeri öldü. Bu gelişmelerin akabinde Ermenistan vatandaşları ayaklandı.

Ermenistan’da halk, Azerbaycan ordusuna karşı askeri kayıplar verilmesini protesto etmek ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifasını istemek için sokağa indi.

PAŞİNYAN’IN İSTİFASI İSTENDİ

Azerbaycan ordusu karşısında Ermeni ordusu çok fazla kayıp verirken, Ermenistanlı protestocular savaş meydanında yaşanan kayıplar üzerine Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya davet etti.

“HAİN NİKOL” SLOGANLARI

Dağlık Karabağ’daki yenilginin sorumlusu olarak Başbakan Nikol Paşinyan’ı sorumlu tutan binlerce kişi günlerdir meydanlarda protesto şovları düzenlemişti. Son 3 gündür yaşanan olayların akabinde yeniden binlerce kişi başşehir Erivan sokaklarına indi. Evvel Bagramyan Caddesi’nde toplanan göstericiler “Hain Nikol” sloganları atarak yürüyüş başlattı.

Göstericilere karşı Ermeni polisi güvenlik tedbirleri almaya başladı. Kitlenin yürüyüşünü durdurmaması üzerine bu kere Ermeni polisi cadde üzerindeki Ermenistan Parlamento Binası önünde güvenlik tedbirleri aldı.

Daha evvel birçok defa parlamento binasını basan göstericilerin yeniden birebir yansıyı gösterme ihtimali üzerine parlamento binası ve bakanlık binalarında geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Ermeni zırhlı polisleri parlamento binasının önüne etten duvar örerken, birçok noktaya da polis kümeleri yerleştirildi. Protestocular hala parlamento binasında sloganlar atarken, geniş güvenlik tedbirleri altında gergin bekleyişin sürdüğü belirtiliyor.

Öte yandan, Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan orduları ortasında çıkan çatışmaların akşam saatlerinde durduğunu açıkladı.

“NEREDEYSE DURDU”

Ermenistan ordusunun provokasyonlarıyla Azerbaycan ve Ermenistan orduları ortasında başlayan çatışmalara dair Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlık Sözcüsü Aram Torosyan yaptığı açıklamada, taraflar ortasında çatışmaların durduğunu belirterek, “Bu akşam lokal saatle 20.00 itibariyle tüm bölgelerde çatışmaların tamamı neredeyse durdu” dedi.

Ermenistan’daki toplumsal medya kullanıcıları ortasında Azerbaycan ordusunun birçok noktada denetim sağladığı bilgisinin sıkça dolaştığı savlarına cevap veren Sözcü Torosyan, “İnternette dolaşan birtakım Ermeni yerleşim yerlerinin Azerbaycan denetimine geçtiği bilgisi muhakkak palavradır. Bu prestijle bir sefer daha emsal haberlerin yapılmaması ve münhasıran resmi haberlerin rehberliğinde hareket etme davetinde bulunuyoruz” sözlerini kullandı.

“KİMSEYE ERMENİSTAN TOPRAKLARINDAN BİR KORİDOR VERMEK NİYETİNDE DEĞİLİZ”

Başbakanı Nikol Paşinyan dün Ermenistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, Ermeni muhalefetinin Türkiye ve Azerbaycan ortasında ulaşım koridoru oluşturulmasına yönelik onay verildiği tezlerine da yanıt vererek, “Ermenistan’ın hâkim toprakları üzerinden rastgele bir koridor yahut bölge vermeyeceğiz. Ayrıyeten Ermenistan, bu mevzuyu milletlerarası toplum da dahil olmak üzere tüm müttefikleriyle tartışmış ve ortak bir anlayışa ulaşmıştır. Tartışmalarda koridordan bahseden ülke yok. Kimseye Ermenistan topraklarından bir koridor vermek niyetinde değiliz. Rastgele bir evrak imzalamadım. Önümüzdeki günlerde de imza atmaya niyetim yok” formunda konuştu.

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.