Galataport İstanbul’a yılın limanı mükafatı

Dünya’nın birinci yer altı terminali ile Boğaz’ın 1.2 km’lik en pahalı tarihi bölgelerinden birini yine tanımlayan Galataport İstanbul, milletlerarası arenada kazandığı ödüllere bir yenisini ekledi.

Galataport İstanbul, 14-15 Eylül tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Seatrade Cruise Med fuarı kapsamında gerçekleştirilen, kesimin en itibarlı ödül tertibi Seatrade Cruise Awards’un “Port of the Year”, yani “Yılın Limanı” kategorisinin kazananı oldu.

Galataport İstanbul, Amerika ve İngiltere üzere dünyanın önde gelen ülke limanlarının yarıştığı ödüllerde, global manada örnek gösterilen inovatif yaklaşım ve operasyonel süreçlerde getirdiği yeniliklerle bu kategoride mükafata layık görülen liman oldu.

SEATRADE CRUISE MED’İN STARI: GALATAPORT

Galataport İstanbul, kruvaziyer kesiminin en değerli aktifliği olan Seatrade fuarlarının Nisan ayında Amerika’nın Miami kentinde gerçekleşen global tertibinden sonra, aktifliğin Avrupa ayağını oluşturan ve bu yıl İspanya’nın Malaga kentinde hayata geçirilen Seatrade Cruise Med’de de büyük ilgi gördü.

70 ülkeden 2000’i aşkın iştirakçinin yer aldığı aktiflikte Galataport İstanbul’u temsil eden Liman İşletme idaresi, iki gün boyunca pek çok oturum ve gerçekleştirilen toplantılar ile dalın önde gelen oyuncuları ile bir ortaya geldi.

MedCruise Lideri ve Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, Seatrade Cruise Med’e iştirak ve alınan mükafatla ilgili şunları söyledi: “Galataport İstanbul’da Ekim 2021’den bu yana tam kapasite operasyonlarımızla kruvaziyer gemilerimizi ve konuklarımızı ağırlıyoruz. Nisan ayında katıldığımız dünya kruvaziyer kesiminin kıymetli temsilcilerinin bir ortaya geldiği Seatrade Cruise Global’in akabinde, fuarın Avrupa ayağın oluşturan Seatrade Cruise Med’de de katıldığımız oturumlar ve gerçekleştirdiğimiz toplantılarla büyük bir ilgi gördük. Operasyonlarımıza başladığımız tarihten tam bir yıl sonra kesimin en itibarlı mükafatları ortasında yer alan Seatrade Cruise Awards’dan ‘Yılın Limanı’ mükafatı ile dönmek bizim için büyük bir gurur kaynağı. Galataport İstanbul olarak kesimde ezber bozan inovasyon çalışmalarımız ve operasyonel manada getirdiğimiz yeniliklerin memleketler arası arenada ödüllerle karşılığını bulmasından büyük memnunluk duyuyoruz.”

SEKTÖRDE FARK YARATIYOR

Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerinden birini, İstanbul’un yer altı sarnıçlarından esinlenilen, Red Dot tasarım ödüllü dünyanın birinci yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. Limana gemi yanaştığında devreye girerek güvenlik (ISPS) alanını ayıran 176 adet hidrolik özel kapak sistemi sayesinde, süreksiz gümrüklü bir saha yaratılıyor. Kapakların tekil olarak denetim edilebilmesi, gümrüklü alanın limandaki gemi adedi ve boyutları bazında esnek bir formda oluşturulmasını sağlıyor. Bu inovasyon sayesinde, 19. yüzyılın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz kıyı şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, konuklara açık olmaya devam ederek, kentin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor.

29 bin m2’lik bir alana yayılan terminali ile birlikte birebir anda 3 gemi yanaşabilecek ve günlük 15 bin yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip Galataport İstanbul’a 2022 yılı sonuna kadar yaklaşık 150 gemi ve mürettebat dahil 450 bin yolcu gelmesi planlanıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ise yıllık mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunu ağırlayacağı öngörülüyor. Bir ana liman olarak konumlanan Galataport İstanbul, Akdeniz çanağından Karadeniz’e kadar geniş bir coğrafyada kruvaziyer turizmine büyük bir hareketlilik getirerek bölge ve ülke turizmi ile iktisadına değerli katkı sağlıyor.

Galataport İstanbul, bir sürdürülebilirlik projesi olma özelliğini de taşıyor. Kentin tarihi limanını kentle bütünleştiren Galataport İstanbul, bu yatırım ile toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirliğe değerli bir katkı sağlıyor. Kullanılan özel soğutma sisteminden, atık idaresine kadar çevresel sürdürülebirlik ismine kıymetli faaliyetleri ile, Avrupa’nın LEED Platinum sertifikasına sahip en büyük ikinci projesi pozisyonuna gelen Galataport İstanbul’u MedCruise Birliği geçtiğimiz yıl “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü. Galataport İstanbul, 2020 yılında ise MedCruise Ödülleri’nde şimdi açılmadan “Pandemi Sürecinde Kesime En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” mükafatını aldı.

Galataport İstanbul Hakkında:

İstanbul’un kalbinde, Boğaz kenarında 1.2 km’ye sahip kıyı şeridi boyunca yer alan Galataport İstanbul, erişilebilir ve düşük katlı yapıları, mahalle konseptinde tasarlanmış, bölgenin tarihi dokusuyla ahenk içindeki mimarisi ile ziyaretçilerine “nefes alan” sağlıklı ve inançlı bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma tecrübesi sunuyor. Geçmişte pek çok farklı kültürü barındıran bir pozisyonda yer alan Galataport İstanbul, Karaköy’ü tekrar kentin ticaretinin kalbi haline getiriyor. Dünya çapında birçok yerli ve yabancı markaya ve restorana mesken sahipliği yapan Galataport İstanbul, Ekim 2021’den bu yana İstanbul’un favori buluşma noktalarından biri haline gelmiş bulunuyor

İhale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerinden birini, İstanbul’un yer altı sarnıçlarından esinlenilen, Red Dot tasarım ödüllü dünyanın birinci yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. Limana gemi yanaştığında devreye girerek güvenlik (ISPS) alanını ayıran 176 adet hidrolik özel kapak sistemi sayesinde, süreksiz gümrüklü bir saha yaratılıyor. Kapakların tekil olarak denetim edilebilmesi, gümrüklü alanın limandaki gemi adedi ve boyutları bazında esnek bir biçimde oluşturulmasını sağlıyor. Bu inovasyon sayesinde, 19. yüzyılın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz kıyı şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, konuklara açık olmaya devam ederek, kentin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor.

29 bin m2’lik bir alana yayılan terminali ile birlikte tıpkı anda 3 gemi yanaşabilecek ve günlük 15 bin yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip Galataport İstanbul’a 2022 yılı sonuna kadar yaklaşık 150 gemi ve mürettebat dahil 450 bin yolcu gelmesi planlanıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ise yıllık mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunu ağırlayacağı öngörülüyor. Bir ana liman olarak konumlanan Galataport İstanbul, Akdeniz çanağından Karadeniz’e kadar geniş bir coğrafyada kruvaziyer turizmine büyük bir hareketlilik getirerek bölge ve ülke turizmi ile iktisadına kıymetli katkı sağlıyor.

İstanbul’un tarihi limanını kentle bütünleştiren Galataport İstanbul, bu yatırım ile toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirliğe de değerli bir katkı sağlıyor. Kullanılan özel soğutma sisteminden, atık idaresine kadar çevresel sürdürülebirlik ismine faaliyetleri ile, Avrupa’nın LEED Platinum sertifikasına sahip en büyük ikinci projesi pozisyonuna gelen Galataport İstanbul’u MedCruise Birliği geçtiğimiz yıl “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü. Galataport İstanbul, 2020 yılında ise MedCruise Ödülleri’nde “Pandemi Sürecinde Bölüme En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” mükafatını aldı.

Galataport İstanbul’da yürütülen onarım çalışmaları ile İstanbul’un çok bedelli tescilli yapıları kente geri kazandırılıyor. Paket Postanesi, Karaköy’ün çok kültürlü ticaret hayatını ve zanaat geleneklerini İstanbul’dan dünyaya açılmış moda, tasarım, lezzet ve mücevher sanatı ustaları ile günümüze taşıyor. Alanda yer alan öbür üç tescilli yapı; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binalarının onarım çalışmaları sürüyor. Dünyada yalnızca 10 seçkin lokasyonda yer alan Peninsula Hotels markasının bir halkası olan The Peninsula İstanbul oteli, 176 odası ile tarihi yarımadanın karşısında bu tescilli yapılar ile yeni yapılan ve özel giyotin cephesi 90 saniyede açılabilen balo salonu ile yer alıyor.

Tarihi 1848’e ulaşan Türkiye ve İstanbul’un en eski saat kulesi pozisyonundaki Tophane Saat Kulesi, ismini verdiği Saat Kulesi Meydanı’nı taçlandırıyor ve bu meydan, kentin yıllık kültür sanat takvimindeki değerli etkinliklere konut sahipliği yapıyor. Sanatın Türkiye’deki en âlâ örnekleri ortasında yer alan İstanbul Çağdaş ve MSGSÜ İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi de Saat Kulesi meydanı etrafında, Galataport İstanbul alanında yer alıyor.

Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak. Proje kapsamında mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret edeceğini öngörülüyor.

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.