Hollanda’da konut sahiplerine kira sınırlaması getiriliyor

Hollanda hükümeti, konut sorunu nedeniyle süratle artan konut kiralarına karşı orta gelir kümelerini korumak için hür piyasadaki kiralık mesken fiyatlarına müdahale edecek. Konut sahipleri, konutlarını hükümetin belirlediği kıymetin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran, Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge’un yaptığı açıklamaya nazaran, yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiralar, “arz-talep oyunundan” korunacak. Yeni plana nazaran, kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir kümelerine kiralanan toplumsal konutlar üzere, özgür piyasadaki konutlar için de puanlama sistemi getirlecek.

Meskenlerin büyüklüğü, oda sayısı üzere muhakkak özelliklere nazaran puanlama yapılacak ve toplumsal konutlar haricinde hür piyasada kiralanan meskenler için en puanına nazaran en fazla 1000 ile 1250 euro ortasında bir kira bedeli saptanacak. Bakan de Jonge’a nazaran, bu sistemler kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90’ı korunacak ve konut sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira ölçüsünü belirlemesine müsaade verilmeyecek.

‘SERT FAKAT GEREKLİ MÜDAHALE’

Hollandalı bakan bunun “sert ancak gerekli bir müdahale” olduğunu düşünüyor. Zira de Jonge’a nazaran, konut problemi nedeniyle kiracılar çok fazla suistimal ediliyor. Bu da insanların geçimini etkiliyor.

Hükümet, önümüzdeki aylarda bu bahiste meclise bir bir yasal düzenleme sunacak. Yeni düzenleme kapsamında belediyeler, makul kent ya da bölgelerde kiralık konutlar için şartlar koyabilecek. Konut sahiplerinin puanlama sistemine uyup uymadığı ya da konutunu fahiş fiyattan kiralayıp kiralamadığı belediyeler tarafından denetlenecek.

Bakan Hugo de Jonge, öğretmen, hemşire, polis memuru üzere orta gelirli şahıslara yönelik bir “uygun fiyatlı konut planı” da açıkladı. Plana nazaran, orta gelir kümelerinin mesken bulması daha kolay hale getirilecek. Belediyeler, bu kesitlere mesken tahsis edecek.

KİRA ARTIŞI SINIRLANACAK

Yeni plan kapsamında düşük gelir kümelerinin, yüksek kira maliyetleri karşısında ezdirilmemesi de amaçlanıyor. Plana nazaran, düşük gelirli şahıslar için kira artışı sınırlanacak, gelirlerine uygun birer toplumsal konut tahsis edilecek. Düşük gelirlilere yönelik kira yardımı da kolaylaştırılacak. Gençlerin konut yardımı alma yaşı da 23’ten 21’e indirilecek.

Hollanda hükümeti, düşük ve orta gelir kümeleri için daha fazla konut inşa edeceğini açıklamıştı. 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 900 bin konutun 350 bini orta gelir kümelerine tahsis edilecek. 250 bin konut da toplumsal kiralık mesken olarak kullanılacak.

Hollanda’da kiracı haklarını savunan örgütlere nazaran, hükümetin yüksek konut kiralarına müdahalesi çok gerekli bir adım. Hollanda Ulusal Kiracılar Derneği’nden kamu yayıncısı NOS’a yapılan açıklamada, düzenleme ile bir konutun kalitesiyle hiç ilgisi olmayan fahiş fiyatlara karşı daha fazla kiracının korunacağını vurgulandı. (Kaynak)

Related Posts

Görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı ifade için adliyede

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı’nın, bina ruhsat bedeli ve iş takibi için başvuranlardan rüşvet …

TFF’den yeni dönem öncesi değerli açıklama!

Türkiye Futbol Federasyonu, Harika Lig kulüplerinin A Grup listesinde en fazla 14 yabancı futbolcu bulundurabileceklerini, 14 yabancı futbolcu …

Edin Visca: Yeni kupalar istiyorum

Trabzonspor’un 38 yıl sonra elde ettiği şampiyonlukta büyük pay sahibi olan Edin Visca, Slovenya kampında iddialı açıklamalarda bulundu …

Sarallar suç örgütüne operasyon! 31 şüpheli adliyeye sevk edildi

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Sarallar grubu olarak bilinen suç örgütü üyelerine İstanbul merkez olmak üzere …

Konut sahibi kiracısının meskenini silahla bastı, herkesi rehin aldı

Olay geçtiğimiz cuma gecesi Üsküdar Barbaros Mahallesi’ndeki Bahar Sitesi’nde meydana geldi. Kiracı olan Yusuf Ziya Ö.’nün oturduğu konut, bir …

Eskişehir’de eşinin sevgilisi olduğu gerekçesiyle, adamı sopayla döverek öldürdü

Eskişehir’de, geçen yıl eylül ayında, argümana nazaran Nuh Adanalı (38) boşanma etabında olduğu eşi Cennet Adanalı’yı, bağları olduğunu öğrendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.