İstanbul’da sağanak var lakin nem bunaltacak: 44 derece uyarısı

İstanbul’da beklenen sağanak yağış başladı. 

AKOM, kentte yağışların saat 22.00’ye kadar süreceğini, kimi noktalarda dolu yağışı görülebileceğini açıkladı. Ayrıyeten su baskını ve taşkın uyarısı yapıldı. 

AKOM’dan yapılan açıklamada, “Yoğun şimşek ve yıldırımla birlikte yağış anında kuvvetli rüzgarın yer yer saatte 50 km sürate çıkma ihtimali bulunuyor” denildi.

Özellikle çatı uçmalarına karşı önlemli olunması istenirken, ani bastırma ihtimali bulunun yağışların göllenmelere, kot düzeyinin altında kalan kısımlarda su baskınlarına, yağışın şiddetine nazaran de derelerde taşkınlara neden olabileceği belirtildi.

AKOM, cuma akşam saatlerine kadar İstanbul genelinde tesirli olması beklenen serin ve yağışlı havaya karşı önlemli olunmasını istedi.

OTOBÜSÜ SU BASTI, YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Geçtiğimiz günlerde kısa müddette tesirini gösteren yağmur, hayatı olumsuz etkilerken vatandaşlara da güç anlar yaşattı.

Birçok bölgede caddeler göle dönerken, şoförler ise araçlarıyla yollar da mahsur kaldı.

Öte yandan sağanak yağış sonrası seyir halindeki bir İETT otobüsünü su bastı.

Su baskınlarının yaşandığı Kapalıçarşı’da ve Yenikapı alt geçidi esnafa sıkıntı anlar yaşattı.

İSTANBUL 44 DERECEYİ HİSSEDECEK

Betonlaşmanın ve nüfusun fazla olduğu İstanbul’da nem oranı yüzde 90’lara kadar çıkıyor. Kentteki sıcaklık bu sebeple 5-10 derece fazla hissediliyor. Meteoroloji Uzmanı Özdemir, nem tesiri altıdaki kentte hissedilen sıcaklığın 44 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi, Meteoroloji Uzmanı İnanç Özdemir, Türkiye’de ağustos ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde geçtiğini belirtti.

İstanbul’da da ağustosta sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olduğunu lisana getiren Özdemir, “İstanbul ağustos ayını sıcak geçiriyor. Kentte bugünlerde nem oranı yüksek. Nemle hissedilen sıcaklık artıyor ve 32 derecelik sıcaklıkta hissedilen sıcaklık 44 dereceye kadar çıkıyor” dedi.

Özdemir, nemin bölgenin tamamında tesirli olduğuna dikkati çekerek, başta İstanbul olmak üzere bölgede hissedilen nemin çarşamba ve perşembe günleri hayli fazla olacağını lisana getirdi.

YAĞIŞLAR RAHATLIK SAĞLAYACAK

İlerleyen günlerde beklenen hava durumuna ait iddialarda bulunan Özdemir, şunları söyledi:

“Balkanlar üzerinden gelen 5 bin metre yükseklikteki sıfırının altında 10 derecelik soğuk hava kütlesi Midilli Adası, Kuzey Ege ve Babakale’ye, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Kütahya, Kocaeli, Sakarya, İstanbul ile Yalova illerini de içine alarak hareket edecek. Denizlerimiz şu anda olduğundan daha sıcak durumda. Rüzgarlar deniz nemini de faal bir biçimde karalar üzerine taşıyacak, konvektif hareketler kararsız havanın daha tesirli olmasını sağlayacaktır. Buna bağlı olarak şimşek, gök gürültülü, kuvvetli yağış, dolu mahallî olarak tesirli olacaktır.

İstanbul’da nemin bu kadar yüksek olması rüzgarsız havanın büyük ölçüde tesirli olmasından kaynaklanmaktadır. Buna bağlı olarak da hava sıcaklığı yüksek hissedilecektir. Kararsız havanın konvektif hareketlerle yükselerek ve üst katmandaki soğuk havanın tesiri ile yoğuşarak su damlacıklarının süratli bir halde yer yüzeyine inmesi lokal yağışlara neden olacaktır. Bu yağışlar bir nebze rahatlık sağlayacaktır.”

“PAZAR GÜNÜNE KADAR NEM ORANI YÜKSEK OLACAK”

Yağışın durmasıyla nemde artışın tekrar gözleneceğinin altını çizen Özdemir, “İstanbul’da güneşin batımı ile birlikte hava sıcaklığının sabahın birinci saatlerine kadar azalması bağıl nemi yüzde 96’lara kadar çıkaracak. Gündüz hava sıcaklığının artması ile bağıl nem yüzde 63’lere kadar düşecek. Marmara Bölgesi ve İstanbul’da pazar gününe kadar nem oranı yüksek olacak ve yeni haftayla birlikte tesirini az da olsa kaybetmeye başlayacak. Nemin yüksek olması hava sıcaklığını olduğundan daha yüksek hissettirecektir. Beşerler uyumakta ve rahat hareket etmekte bile zorluk çekecektir” diye konuştu.

“BETONLAŞMANIN FAZLA OLDUĞU YERLERDE NEM ORANI YÜZDE 90’LARA ÇIKIYOR”

Betonlaşma, yüksek binaların camla kaplanması, yoğun nüfus ve fosil yakıt kullanımının hava sıcaklığının artmasında tesiri olduğunu anlatan Özdemir, betonlaşmayla yüksek binaların rüzgarı kestiğini ve egzoz gazlarının süratli formda havaya yükselmesiyle ısı adaları oluştuğunu söyledi.

Özdemir, bu durumun hava sıcaklığı ve nem oranını olağandışı derecede değiştirmesiyle insan sıhhatinin olumsuz istikamette etkileneceğini belirtti:

“İstanbul, bu durumdan en çok etkilenen kent. Maalesef nemi alabilecek, tutabilecek yeşil alanlarımız, açık alanlarımız nüfus yoğunluğuna nazaran yok denecek kadar az. Yani rüzgarın kente girmesi ve tesirini göstermesi lazım. Metropolün iç kesitlerinde, yerleşimin çok olduğu, binaların ağır olduğu yerlerde rüzgarın tesiri çabucak hemen sıfıra düşüyor. Bundan ötürü da nem birikmesi, hava kirliliği, bu bölgelerde fazla oluyor. Betonlaşmanın ve nüfusun fazla olduğu yerlerde nem oranı yüzde 80-90’lara çıkıyor. Bu durumda hava sıcaklığı betonlaşmanın ve nüfusun ağır olduğu yerlerde nemle birlikte 5 ile 10 derece fazla hissediliyor.”

KAYNAK: DHA, HABER7, AA

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.