Kürdistan idaresinden petrol atılımı

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY), yarı özerk bölgedeki petrol kesimini denetim etmek için Erbil ve Bağdat ortasındaki çabanın son atağı olarak, iki petrol şirketi kurmak için çalışma başlattı.

Yönetimden bir sözcünün cuma günü yaptığı açıklamada, IKBY’nin yeni petrol şirketi KROC’un petrol arama konusunda uzmanlaşacağını, ikinci şirket olan KOMO’nun ise yarı özerk bölgeden petrol ihracatı ve pazarlamasına odaklanacağını söyledi.

IKBY sözcüsü yaptığı açıklamada, bölgesel idarenin Irak federal hükümetine bu fikri sunduğunu ve geçtiğimiz günlerde görüştüklerini kaydetti.

Açıklama, Kürt bölgesinin petrol ve gaz kesiminin yasal temellerini anayasaya ters bulan şubat ayındaki federal mahkeme kararının akabinde, Erbil ve Bağdat ortasında aylardır süren uyuşmazlıklar sırasında yapıldı.

Irak Petrol Bakanlığı, mahkeme kararından bu yana Kürt bölgesinden elde edilen geliri denetim altına almak için yeni teşebbüslerde bulundu ve 19 Mayıs’ta bu bölgede faaliyet gösteren yedi firmayı ticaret mahkemesine çağırdı. Bu firmalar Addax, DNO, Genel, Gulf Keystone, HKN, Shamaran ve WesternZagros’tu.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına nazaran Reuters’a konuşan birtakım kaynaklar, bu memleketler arası petrol şirketlerinin temsilcilerinden kimilerinin vekaletnamesi olmadığı için, ticaret mahkemesi oturumunun iki sefer ertelendiğini söyledi. Mahkeme oturumunun 20 Haziran Pazartesi günü yine başlaması bekleniyor.

Kürt bölgesinde kendi petrol şirketini kurma planlarını açıklayan Irak Petrol Bakanlığı, Basra Petrol (BOC) ve Irak’ın ulusal petrol şirketi (Inoc) aracılığıyla milletlerarası ana yüklenici firmalar ve taşeronlarından da bu bölgedeki kontratlarda yahut projelerde yer almama taahhüdünde bulunmalarını talep etti.

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa nazaran, 7 ve 12 Haziran tarihlerinde gönderilen mektuplarla firmalara IKBY petrol dalındaki mevcut mukaveleleri ya da projeleri feshetmeleri ya da kara listeye almaları için üç ay müddet verildi.

Reuters haber ajansına bilgi veren iki kaynağa nazaran Petrol Bakanlığı, IKBY petrol kesiminin denetimini ele geçirmeye yardımcı olması için Vincent ve Elkins ile Cleary Gottlieb Steen ve Hamilton isimli iki hukuk firmasını kullanıyor. Her iki firma da yorum yapmayı reddetti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Azerbaycanlı ülke birincisi tıp okumak için Türkiye’yi tercih etti

Üniversite imtihanı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler harekete geçti. Üniversite hayallerine kavuşmak için tercih yapan …

Bakan Koca: Performasna göre ek ödeme yönetmeliği kaldırıldı

Bakan Koca, Twitter hesabından ek ödeme yönetmeliğine ilişkin açıklama yaptı. Koca, açıklamasında performansa göre ek ödemenin kaldırıldığını …

ABD First Lady’si Biden, coronaya yakalandı

ABD Lideri Joe Biden’ın eşi Jill Biden’ın corona virüsü testi müspet çıktı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın eşi …

Eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison, kendini ‘gizlice’ bakanlıklara atamasını savundu

Eski Avusturalya Başbakanı Scott Morrison’un kendini gizlice bakanlıklara atayarak, 5 vazifesi icra ettiği skandalı ortaya çıktı. BBC’nin …

Ankara’da şiddetli fırtına can aldı: 1 meyyit, 2 yaralı

Ankara’da öğleden sonra başlayan kuvvetli yağmur, dolu ve fırtınanın akabinde birtakım cadde, bulvar ve sokaklardaki mazgalların tıkanmasıyla …

Sokak röportajında çıkan kavgayı polis ayırdı

Objektif Medya’nın sokak röportajında kavga çıktı.Bir anne, “Oğlumu askere gönderemiyorum çünkü param yok. Ne yiyecek askerde? Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.