Luna sarsıntısı sürüyor Bitcoin toparlanamadı

Kripto dünyasında bu hafta yaşanan büyük sarsıntı sonrası Bitcoin toparlanmakta zorlanıyor.

Dünyanın en büyük 10 kripto parası ortasında olan Luna’nın bütün kıymetini silmesi ve sonrasında Binance’da liste dışı bırakılması kripto piyasasını sarsmıştı.

Geçtiğimiz hafta yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla ilgili telaşlar, riskli yatırımlar olarak görülen kriptolarda satış dalgasını beraberinde getirdi. Sonrasında Terra topluluğuna ve bu topluluğa ilişkin kripto paralar TerraUSD (UST) ve Luna’da gerçekleşen manipülasyonlar piyasada çok sert panik satışlarına neden oldu.

BİTCOİN 26 BİN DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Sabit kripto para olması gereken UST’nin 1 dolarlık düzeyini kırması sonrası stabiliteyi korumak isteyen Luna’nın rezervlerini yakması panik satışlarıyla birleşince Luna 100 dolarlık düzeyinden sert düştü ve sıfıra yaklaştı. Luna’daki kayıp yüzde 99,9 olurken Bitcoin, Ethereum ve pek çok altcoin hafta içinde yüzde 30’un üzerinde bedel kaybetti.

Bitcoin hafta içinde 26 bin doların altını gördü. Ethereum ise 1500 dolar seviyelerine geriledi. Taban düzeylerden yapılan alımların tesiriyle hafta sonuna gerçek kısmen toparlanan Bitcoin 30 bin dolar seviyesine yaklaştı.

Kripto paraların toplam piyasa değeri hafta içi yaklaşık 250 milyar dolarlık satışla 1 trilyon 433 milyar dolardan 1 trilyon 180 milyar dolara inmişti.

PİYASADA SON DURUM 

Bitcoin 29 bin 700 dolar seviyelerinden süreç görürken Ethereum da 2 bin dolarlık kritik düzeyin etrafında süreç gördü. Ethereum dün 1950 dolara gerilemesinin akabinde bu sabah 2 bin 35 dolara çıktı.

Dogecoin 0,088 dolardan Solana ise 51 dolardan süreç gördü. Cardano ise kısmi yükselişi ile dikkat çekerek 0,54 dolardan süreç gördü.

Çok oynak hareket eden LUNA ise 0,0004 dolar seviyesinde süreç gördü. Binance tarafından delist edilen LUNA’da son 24 saatte kısa müddette yüzde 100’ün üzerinde artışlar ve düşüşler görüldü.

EN BERBATI BİTMİŞ OLABİLİR

Washington merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Monex USA yöneticisi Juan Perez, kripto piyasasının kısa vadeli yörüngesini iddia etmenin güç olduğunu lakin en kötüsünün bitmiş olabileceğini belirtti.

CNBC’nin aktardığına nazaran Perez, “Belki de artık global büyümenin önündeki tüm pürüzler ve mali sıkılaştırma netleştiğine nazaran üst taraflı dalgalanmalar görmeye başlayabiliriz” dedi.

Mevzu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Axion Küresel Asset Management şirketinde yatırım yöneticisi Scottie Siu ise, “Bana nazaran gelecek günlerde daha fazla aşağı taraflı baskı olacak. Açık konumların çok daha fazla gerilemesi gerekiyor ki spekülatörler hakikaten piyasadan çıkmış olsun, bence bu olduğunda piyasa istikrara kavuşacak” dedi.

Related Posts

Bakan Karaismailoğlu: Phaselis Tüneli ile bölgede karbon salınımı yıllık 1842 ton azaldı

Kaş, Demre, Finike, Kumluca üzere batı ilçelerine hem turizm hem de sebze-meyve nakliyeciliğinde ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan Phaselis …

Küba’da ham petrol depolama tesisinde patlama

Küba’da limandaki ham petrol depolama tesislerindeki patlamalarda 77 kişi yaralanırken, 17 itfaiyecinin kayıp olduğu açıklandı. Küba basınında …

Trabzon Limanı beş yılın akabinde bir kruvaziyer gemisini ağırladı

Koronavirüs salgını dünyadaki kruvaziyer turizmini sekteye uğratmıştı. Bunun da tesiriyle Karadeniz’de bulunan Trabzon Limanı’na 2017 yılından bu …

CANiK’in yüksek teknoloji merkezi Savunma Sanayii Lideri’ni ağırladı

Prof. Dr. İsmail Demir burada yerli ve ulusal CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeği ile deneme atışı gerçekleştirdi. CANiK’in 15 Temmuz sonrasında …

Bloomberg’ten korkutan enflasyon anketi: Yıllık enflasyon yüzde 80’i aşabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararları ve Türk Lirası’nın yabancı para üniteleri …

Odessa’dan birinci tahıl gemisi yola çıktı

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından çıkacak tahıl yüklü birinci geminin Odesa Limanı’ndan bugün hareket etmesi konusunda mutabık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.