Otomotiv bölümü ihtilal için vites yükseltiyor

Dünyanın önde gelen madeni yağ markalarından Castrol, Türkiye dahil 10 ülkede 10 bin tüketici ve otomotive istikamet veren 100 bölüm yöneticisiyle yapılan elektrikli araç araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Yöneticisi Ayhan Köksal ile Pazarlama Yöneticisi Nilay Tatlısöz, ‘Geleceğin periyodunu Yakalamak’ başlıklı araştırmayla ortaya konan yarının elektrikli araç dünyasına ait dataları aktardı.

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Yöneticisi Ayhan Köksal, dünyada başlayan teknolojik ihtilalle ulaşımın elektriklendiğine dikkat çekerek, otomotiv bölümünün büyük bir dönüşüm yaşadığını söyledi. Araştırmaya katılan pek çok ülkenin 2040 prestiji ile akaryakıtlı ve dizel motorlu araç satışını sonlandırmayı hedeflediğini belirten Köksal, 2022 bp Güç Görünümü Raporu’na nazaran ise elektrikli araçların, yeni araç satışlarındaki hissesinin 2035’te yüzde 50–70 aralığına, 2050’de yüzde 90 civarına çıkacağını kaydetti. Köksal, şöyle konuştu:

2050’ye kadar global araç parkında 2 milyar yahut daha fazla elektrikli araç bulunacağı öngörülüyor. Otomotiv sanayisi için heyecan verici bir devirdeyiz. Castrol olarak biz de bir madeni yağ markasının ötesine geçerek bir bakım markasına dönüşüyor, birebir vakitte tahlil ortağı olduğumuz müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile büyümek maksadıyla yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni jenerasyon teknolojileri uygulama ve elektrikli araçlara geçişi hızlandırma yolunda sanayi ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Elektrikli ve hibrit araçların da içten yanmalı motorlara sahip araçlar üzere yüksek teknoloji sıvılara ve greslere muhtaçlığı var. Elektrikli araç pazarının süratle büyüdüğü Çin, Almanya, İngiltere ve Amerika’da geliştirdiğimiz e-sıvılarımızla ihtilale istikamet veriyoruz. Castrol ON markasıyla üretilen e-sıvılarımız dünyada üretilen her üç elektrikli aracın ikisinin birinci dolumunda kullanılıyor. Castrol olarak süratle gelişen elektrikli araç teknolojisini yakından izleyerek yeni teknolojiler ve eserlere yönelik Ar-Ge yatırımlarımızı da artırıyoruz. İngiltere’deki Pangbourne araştırma merkezimizde kurulacak elektrikli araç pil test merkezine ve analitik laboratuvarına yaklaşık 60 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.”

Ar-Ge harcamaları 10 yılda üç kat artacak

Avustralya, Yeni Zelanda, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İngiltere, ABD ve Türkiye’de 10 bin tüketici ve otomotiv üreticisi şirketlerden üst seviye 100 yöneticiyle yapılan Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Yöneticisi Nilay Tatlısöz, bu araştırma ile bilhassa devletlerin koyduğu net sıfır amaçlarına otomotiv dalının nasıl baktığını görmeyi amaçladıklarını kaydetti. Tatlısöz araştırmanın, şirketlerin bu amaçlar doğrultusundaki atılımlarını ve tüketicilerin elektrikli araçlara yaklaşımını yansıttığını ve ‘elektrikli devrimini’ yönetmek için kesime yarar sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 53’ü gelecek sefere elektrikli araç almayı düşüneceklerini söylerken elektrikli araç kullanan tüketicilerin yüzde 99’u gelecek sefer de elektrikli araç alacağını belirtiyor.

Araştırmadan öne çıkan başlıklar şöyle;

Sektör yöneticilerinin yüzde 97’si, şirketlerinin içten yanmalı motorlu araçlar için devletlerin mecburî kıldığı kademeli kullanımdan kaldırma gayelerine hazır olacağına inanıyor. Lakin şirketlerinin şu anda içten yanmalı araçtan elektrikliye geçmeye hazır olduğunu söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 40. Tüm otomotiv yöneticilerinin yalnızca yüzde 8’i tedarik zincirinin buna hazır olduğuna inanıyor.

Küresel otomotiv yöneticilerinin yüzde 66’sı elektrikli araçlara geçişin şirketleri için bir numaralı stratejik öncelik olduğunu belirtiyor.

Bu öncelik Ar-Ge sayılarına yansıyor. 2015 yılında Ar-Ge harcamalarının ortalama yüzde 11’i elektrikli araçlara, yüzde 39’u ise içten yanmalı araçlara odaklanmıştı. Bugün bu oran yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 21’e ulaştı. Kesim yöneticileri, 2025 yılına kadar oranın yüzde 31’e, 10 yıl içindeyse üç katına çıkacağını öngörüyor. Hibrit araçlar da hesaba katılırsa, 2025 yılına kadar Ar-Ge harcamalarının yüzde 70’inden fazlasının elektrikli araçlara ve hibritlere odaklanacağı varsayım ediliyor.

Bu periyotta içten yanmalı araçlara yönelik Ar-Ge harcamalarının ise yüzde 15’e düşmesi bekleniyor.

Sektör yöneticilerinin yüzde 63’üne nazaran, içten yanmalı araçlar için devletlerin koyduğu kademeli olarak kullanımdan kaldırma amaçları, sanayideki geçişe ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcamalara sürat kazandıran bir numaralı faktör. Yöneticilere nazaran elektrikliye geçişi hızlandıran ikinci faktör net sıfır amaçları (yüzde 57), üçüncü sırada tüketicilerin sürdürülebilirlik kaygıları (yüzde 35) var.

Otomotiv yöneticilerine nazaran elektrikli araçlara geçişi yavaşlatan en büyük pürüz yüzde 56 ile yüksek maliyetli bataryalar olarak öne çıkıyor. Şarj noktalarına erişim (yüzde 43), teknik eleman yetersizliği (yüzde 40) ile öbür bariyerler.

Tüketici tarafından bakıldığında ise ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerdeki şoförler daha az hava kirliliği, düşük sürüş maliyeti ve konutta şarj imkanını elektrikliye geçişi hızlandıran faktörler olarak gösteriyor. Bariyerler ise ultra süratli şarjın yaygın olmaması, şarj noktalarına erişim ve menzil telaşları diye sıralanıyor.

Türkiye’de her iki bireyden biri elektrikli istiyor

Dünyadaki araba sahibi tüketicilerin yarısından fazlası gelecek sefer elektrikli araç almak istiyor. Çin yüzde 80 ile en çok elektrikli araç almak isteyenlerin bulunduğu ülke.

Türkiye’deki tüketiciler de global eğilimle tıpkı tarafta niyet belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 49’u bir sonraki araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu oranla Fransa, Avustralya – Yeni Zelanda, ABD, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor.

Türkiye’deki tüketicinin bu tarafta davranmasının arkasındaki en büyük neden yüzde 88 ile kentsel alanlarda hava kirliliğini azaltmak olarak öne çıkıyor. Öteki nedenler ‘yeni elektrikli araç modellerinin piyasaya sürülmesi’ (yüzde 85), ‘elektrikli araçların akaryakıtlı ya da dizel araçlara kıyasla daha güzel entegre edilmiş bir teknolojiye sahip olduğuna inanılması’ (yüzde 84) ve ‘benzinli yahut dizel motorlu araçlara nazaran daha düşük karbon emisyonları yayması’ (yüzde 82) olarak sıralanıyor.

Maliyet kaygısı ortadan kalkıyor

Elektrikli araçlarla ilgili tüketicilerin fiyat telaşlarında gerileme var. Dünyada elektrikli araç kullananların yüzde 78’i kullanım ömrü göz önüne alındığında bir elektrikli araca sahip olmanın toplam maliyetinin akaryakıtlı yahut dizel araca nazaran daha düşük olduğuna inanıyor.

Araştırmaya katılan Türk tüketicilerin yüzde 61’i de bir elektrikli aracın toplam maliyetinin (vergi, yakıt ve bakım masrafları dikkate alındığında) muadil bir içten yanmalı araçtan daha düşük olduğu görüşünde. 

Türkiye’deki tüketiciler için elektrikli araçlar konusunda telaş yaratan birinci başlık şarj altyapısı.  Elektrikli araç kullanmayan şoförlerin yüzde 70’i, şarj altyapısının gereğince yaygın olmadığına inanıyor. Model seçeneklerinin azlığı (yüzde 65) ve devlet teşviklerinin yetersizliği (yüzde 64) başka başlıklar olarak öne çıkıyor.

Related Posts

Honda’dan Elektrikli Otomobiller Hakkında Üzen Açıklama

Elektrikli otomobil devrimi her ne kadar büyük bir heyecanla karşılansa da elbette bu devrimin hızlanmasını sağlayacak en büyük faktör araçların …

iPhone 14 Pro’nun “Dynamic Island” özelliğinin tüm işlevleri öğrenildi!

Daha tanıtılalı birkaç hafta olan iPhone 14 Pro, daha önce pek aşina olmadığımız özelliğiyle birlikte gelmişti ve akıllı telefonlar …

Netflix ödeme planı değiştirme nasıl yapılır? Netflix paket değiştirme

Netflix abonelik değiştirme 2022 yılında kullanıcılar tarafından sıkça araştırılıyor. Çünkü şimdi yıl bitmeden yaptı. 4K seçeneği bulunan ‘Özel …

Samsung Galaxy Z Flip 4 sağlamlık testine sokuldu

Günümüzde katlanabilir telefonlar Samsung Galaxy Z modelleri ile büyük bir ivme kazanmış olsa da, dayanıklılık söz konusu olduğunda birçok …

iPhone 14 fiyatı bir kez daha zamlandı: Bakın yeni fiyat ne kadar

Neredeyse son 6 ayı Apple tarafından yarın tanıtılacak iPhone 14 serisine ilişkin bilgileri aktarmakla geçirdik. Yarın ise artık bu sürecin …

Tesla’dan yeni hamle! Bu sefer atağa geçti

Dev ABD’li şirket Tesla, 2021 yılının son çeyreğinde 310.000 adet otomobil teslimatı gerçekleştirerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Çip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.