Politico: Türkiye olmadan yaşamak neredeyse imkansız

ABD merkezli Politico mecmuası, Türkiye’nin bölgesindeki rolünü vurgulayan bir tahlile imza attı.

“Birlikte yaşamak güç, onsuz yaşamak neredeyse imkansız” başlıklı tahlilde, Türkiye’nin NATO için stratejik kıymetinin net olduğu kaydedildi.

“NATO’daki en büyük Müslüman ülke”

Coğrafya bakımından Avrupa ile Asya ortasında bir köprü olan Türkiye’nin boğazlarının Ege’ye, Akdeniz’e ve ötesindeki okyanuslara açılan tek su yolunu sunduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’nin NATO’daki en büyük Müslüman ülke olduğu, Arap ve İran dünyasıyla yararlı bir muhatap olabileceği kaydedildi.

“En büyük ikinci ordu”

Ayrıca, yeniden Türkiye’nin iç düşmanlara ve dış tehditlere karşı savaş deneyimiyle NATO’nun en büyük ikinci ordusu pozisyonunda bulunduğu hatırlatıldı.

Diğer taraftan tıpkı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Rus ve İranlı önderlerle bir ortaya geldiği hem de Birleşmiş Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukraya’dan tahıl sevkiyatına ait mutabakatın imza merasimine katıldığı belirtilerek, bu durumun Ankara’yı “karmaşık bir müttefik” yaptığı savunuldu.

“Rusya’dan hava savunma füzeleri alan tek NATO lideri”

Atina’nın çatışmacı tavrı göz gerisi edilerek, Yunanistan ile yaşanan tansiyonlar nedeniyle Türkiye’nin “güvenilir müttefik olmadığı” tez edildi.

Analizde, “Erdoğan, Putin ile sıcak alakalar kuran tek NATO önderi değil. Bununla birlikte, Rusya’dan gelişmiş hava savunma füzeleri satın alan tek NATO önderi.” görüşü paylaşıldı.

“Son kartı hâlâ elinde tutuyor”

Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakini engellemek üzere veto hakkını kullandığı söz edilerek, “Ankara, iki İskandinav ülkesinin İttifak’a katılıp katılmayacağına ve ne vakit katılacağına ait son kartı hâlâ elinde tutuyor.” denildi.

“Onsuz yaşaması neredeyse imkansız”

Kiev ve Moskova’dan tarafları bir ortaya getirme konusunda faydalı bir rol oynadığı belirtilen Türkiye’nin, askeri ittifakın savunmasına kıymetli katkılarda bulunduğu da anımsatılarak, şu söze yer verildi:

“Türkiye, öteki bir deyişle, birlikte yaşaması giderek zorlaşan ve onsuz yaşaması neredeyse imkansız olan bir müttefik.”

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.