Silikon Vadisi’nin skandalları bitmiyor: Bill Gates’ten Elon Musk’a teknoloji başkanlarının karanlık tarafları

Teknoloji dünyası haftaya Elon Musk’ın yasak aşk skandalıyla başladı. Musk’ın Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin’in eşiyle birlikte olduğu savı ortalığı karıştırdı. Musk, çıkan savları reddetse de Silikon Vadisi’nin yakın takipçileri bu söylentilerin pek de palavra olmadığını ve hatta bunun yalnızca buz dağının görünen kısmı olduğunu söylüyor.

Hayatımızı ve hatta geleceğimizi şekillendirdikleri düşünülünce Silikon Vadisi’nin büyülü görünmesi epeyce olağan. Lakin gerçekler hayal ettiğimizden hayli farklı olabilir.

Silikon Vadisi’nin dahi çocukları “nerd” olmanın ötesinde kural tanımayan, seks düşkünü, uyuşturucu bağımlısı, bayanlara yer vermeyen acımasız adamlar olabilir. İşte teknoloji başkanlarının karanlık tarafları…

MUSK “ÇOK YOĞUNUZ” DİYOR AMA…

Dün çıkan haberlere nazaran Elon Musk, yakın arkadaşı Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin’in eşi ile birlikte olmuş ve hatta Brin’in kendisini affetmesi için diz çöküp özür dilemiş.

Söylentiler büyümeye devam ederken Musk ise tüm tezleri reddediyor. Tesla ve SpaceX CEO’su ağır çalışma hayatını ima ederek uzun vakittir kimseyle birlikte olmadığını, Brin’in eşini yalnızca üç kez gördüğünü ve Brin ile de çıkan haberlerin bilakis daha dün gece görüştüğünü söylüyor.

Musk, teknoloji başkanlarının iş yoğunluğuna dem vurup söylentilerde olduğu üzere skandalı bol bir hayat yaşanmadığını söz etse de Silikon Vadisi ile ilgili şimdiye kadar çıkan haberler bunun aksini söylüyor.

ÇILGIN PARTİLERDE UZUNLUK GÖSTERİYORLAR

DailyMail, teknoloji dünyasının karanlık tarafını ortaya çıkaran haberleri ve yazıları tekrar gündeme getiriyor.

DailyMail’in haberine nazaran; teknolojinin dahi isimlerinin karıştığı çılgın partiler sık sık gerçekleşiyor. Haberde bu partilerden birine katılan bir risk sermayedarının izlenimlerine yer veriliyor: “San Francisco dışındaki kıyı meskeninde gerçekleşen ‘dünyanın kıyısındaki parti’nin konukları ortasında gümüş çiviler ve zincirlerle süslenmiş siyah zırh gibisi bir kostüm giyen Elon Musk ve eski arkadaşı, Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin de vardı.

Partinin epey sıra dışı olduğu belirtilirken uyuşturucu kullanımı ve cinsel birlikteliklerin de kelam konusu olduğu anlatılıyor. Örneğin; aktiflikte teknoloji kesiminde çalışan genç bir bayan, kendini beyaz yapay kürk ve yastıklarla kaplı oturma odasının tabanında iki çiftle bulduğunu söylüyor.

GÜÇLERİNİ BERBATA KULLANIYORLAR

Bir teknoloji teşebbüsçüsü onu öpmek istediğinde ise kendisine “Bu yalnızca seni rahatlatacak ve sana dokunulmasından hoşlanacaksın” denildiğini söylüyor: “Çok tuhaftı; karısı da çabucak yanındaydı.”

İsmi açıklanmayan bayan, teknoloji dünyasını sık sık çeşitlilikten mahrum, erkek hâkim, karanlık bir dünya olarak tanımlayan ve Brotopya kitabında da bu tezlerine yer veren Emily Chang’e konuştuğunda ise gücün berbata kullanıldığını anlattı.

Söz konusu partiye katılan isimlerden biri olan Paul Biggar da seks partisinin göründüğünden çok daha makûs olduğunu anlatıyor: “Orada olanlar evvel uyarıldı, fotoğrafa müsaade verilmedi ve katiyetle gördüklerimizi kimseye söylemememiz gerektiği belirtildi.”

“KENDİLERİNİ TÜM KURALLARIN ÜSTÜNDE GÖRÜYORLAR”

Partide değişik manzarasıyla yer alsa da Musk, tıpkı skandal ilgisini yalanladığı üzere o vakitler verdiği bir röportajda “Silikon Vadisi’nde seks partileri varsa, ne gördüm ne duydum. Çılgın partiler istiyorsanız yanlış yerdesiniz” demişti.

Bugün, Elon Musk bir defa daha yaşadıklarını inkar ediyor: “Çılgınca çalışıyorum, bu yüzden bu tip şeyler için fazla vaktim yok.”

Emily Chang ise kitabında teknoloji milyarderlerinin çılgın ömürlerini ima ederek “Dünyayı değiştirdiklerini düşündükleri için tüm kuralların üstünde olduklarını düşünüyorlar” diyor.

İŞTE O PARTİLERDEN DETAYLAR

Chang, Brotopya isimli kitabında, erkeklerin yanlarında diğer erkekler olmadığı sürece istedikleri kadar bayan getirmelerine müsaade verilen partileri anlatıyor. Ünlü müellif, kimilerinin eşlerini yahut kız arkadaşlarını da bu partilere getirdiğini söylüyor:

“Akşam yemeği (bazen çıplak bayanların bedenlerinden yenen yemekler oluyor) biter bitmez, uyuşturucular ortaya çıkıyor. Bu partilerdeki haplar bazen büyük teknoloji şirketlerinin logosunu bile taşıyor.

Konuklar uyuşturucudan sonra çiftlere, üçlülere yahut daha büyük kümelere ayrılıyor.”

Teknoloji dünyasının tek zaafı çılgın partiler de değil. Silikon Vadisi’nin güçlü yöneticileri için bayan partner bulan bir şirketi yöneten Amy Andersen’a nazaran, müşterilerinin birçok çapkınlığa yeni bir mana katıyor.

The Times’a verdiği bir röportajda şunları söylüyor: “Akşam 6’da randevuları olacak, sonra akşam 9’da ve sonra bir gece içkisi randevusu. Bir akşamda üç farklı kadın… Bazen, üç bayanla birebir anda çıkacaklarını da söylüyorlar.”

SKANDALLARA KARIŞAN İSİMLER

Silikon Vadisi’nden pek çok isim bu partilerle ve şirketlerindeki davranışlarıyla karanlık taraflarını beslese de birtakım isimler bilhassa öne çıkıyor.

BILL GATES

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, şu anda dünyayı hastalıklardan kurtarmakla ilgilense de ismi sık sık ya skandallara karıştı ya da Jeffrey Epstein üzere skandal isimlerle birlikte anıldı.

Geçen yıl, eşi Melinda Gates ile 27 yıllık evliliği, Melinda’nın ‘geri dönülemez biçimde bozulduğunu’ söylemesiyle sona erdikten sonra Gates, çıplak havuz partileri, striptizciler, evlilik dışı münasebetler ve bağlantıya girdiği bayan çalışanlarla sık sık gündeme geldi.

Biyografi muharriri James Wallace ise, Gates’in Harvard’ı Microsoft’u kurmak için bıraktığını ve memleketi Seattle’a döndüğünde meskeninde partileri verdiğini, kapalı havuzunda arkadaşlarıyla çıplak yüzdüğünü yazmıştı.

ELON MUSK

Musk’ın son olarak Sergey Brin’in eşi ile alaka yaşadığı argüman edilse de bu dâhi teknoloji önderinin birinci vukuatı değil. Mayıs ayında Musk, SpaceX şirketindeki eski bir uçuş görevlisinin taciz savlarıyla yeniden gündemdeydi. Hatta Musk’ın bu söylentileri susturmak için 250 bin dolar ödediği belirtildi.

Temmuz ayının başında da şirketlerinden birinde yönetici olan bir bayanla ikiz çocukları olduğu ortaya çıktı. Ayrıyeten Amber Heard ve Cara Delevingne ile birlikte olduğu argümanları daha evvel gündeme gelmiş ve uzun müddet konuşulmuştu.

ANDY RUBIN

Bir diğer skandal da 2014 yılında yaşandı. Android akıllı telefon yazılımını icat eden Andy Rubin, cinsel hücum soruşturması yapıldıktan sonra Google’dan atıldı. Argümana nazaran, 2013 yılında bir otel odasında bir çalışanı, kendisiyle cinsel bağa girmeye zorladı. Rubin bu iddiayı reddetti.

SERGEY BRIN

Şu anda aldatılan pozisyonunda olsa da Sergey Brin’in kendisi de pek pak değil. Bir vakitler, çalışanlarıyla cinsel münasebete girmesi nedeniyle “Google playboy’u” olarak isimlendirilen Brin’in davranışları cinsel tacize kadar vardı.

Ayrıca 2013 yılında, Amanda Rosenberg isminde bir Google yöneticisiyle münasebeti olduktan sonra Brin, birinci eşi Anne Wojcicki’den ayrılmıştı.

ERIC SCHMIDT

Eski Google CEO’su Eric Schmidt’in açık bir evliliği olduğu ortaya çıktı ve iddilara nazaran daha çok genç kız arkadaşlarını aldığı New York’taki yaşadığı yeri ses geçirmez hale getirdi.

KADINLAR ÖFKELİ: “LİSEDE KIZ BULAMAYAN ADAMLAR…”

Emily Chang’in kaleme aldığı Brotopya için konuşan teknoloji sanayisinde çalışan onlarca bayan yaşadıkları ve gözlemledikleri ile ilgili ise tıpkı fikirde: “Her şey okulun bilgisayar odasında vakit geçiren ve toplumsal açıdan maharetsiz dışlanmışların yıllarca süren mecburî cinsel perhizinden sonra büyümesiyle ilgili. Silikon Vadisi’ndeki önderlerin birçoklarının eşsiz bir ortak noktası var: Karşı cinsle teması olmayan yalnız bir ergenlik.”

İsmi açıklanmayan bir Silikon Vadisi yöneticisi, Chang’e “Lisede kız bulamayan adamlar bayanlara istedikleri üzere davranabiliyor” diyor.

Sektörden tiksinmiş bir yatırımcı, “Bir yandan çeşitlilikten bahsediyorlar, lakin başka taraftan tüm bunları yapıyorlar” diyerek sanayinin çeşitlilik ve eşitlikten yoksunluğuna dikkat çekiyor.

Teknoloji sanayisi yalnızca önderleriyle bu tartışmaların ortasında da değil. Daha evvel Google ve Tesla üzere pek çok şirket tekraren cinsel taciz, ayrımcılık üzere savlarla gündeme geldi.

Related Posts

Microsoft aradığı çareyi buldu: Yakıt hücreleri…

Microsoft, elektrik kesintileri ve diğer hizmet kesintileri durumunda veri merkezlerindeki yedeklemeler için kullanılan dizel motorlu …

Realme ufak bir şov yaptı

Oppo’nun alt şirketlerinden biri olan Realme, bütçe dostu akıllı telefon ve diğer cihazlarıyla dikkat çeken bir marka. Özellikle son …

Mario, Merdivenden Aşağı mı İniyor, Yukarı mı Çıkıyor?

Sosyal medyada bugüne kadar pek çok optik illüzyonun ortalığı karıştırdığına şahitlik ettik. Herkesin rengini farklı gördüğü elbise ve bir görsel …

OnePlus 10T Lansman Tarihi Belli Oldu

OnePlus, 3 Ağustos Çarşamba 17:00’da New York’ta düzenleyeceği lansman ile OnePlus 10T akıllı telefonunu tanıtacak. OnePlus 10T etkinliğin …

30 Milyon Yıllık Arı ve Çiçek Fosili Bulundu

Bilim için kehribarın büyük bir önemi var zira içerisinde hapsolan şeyler, milyon yıllar geçse de hâlâ incelenebilecek düzeyde bozulmadan …

Tesla’nın Otonom Sürüş Sistemi, Boynu Bükük Kaldı

Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, bir süredir ciddi bir krizin içerisinde. Şirket, bir süredir işten çıkarmalarla gündemde ve bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.