Teknolojinin ve Zamanın Değişimiyle Birlikte Popülerlik Kazanacak Estetik Müdahaleler

İnsanlar yüzyıllardan beri güzel olmak uğruna dönemin koşullarına ve şartlarına uygun yöntemler her zaman bulmuşlardır. Günümüzde insanlar daha genç ve güzel görünmek adına cerrahi veya cerrahi olmayan estetik işlemlerine başvurmaktadırlar. Bu işlemler hem hızlı hem de etkili sonuçları nedeniyle neredeyse herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Peki bu estetik işlemler 10 yıl sonra da günümüzde olduğu gibi trend olmaya ve popülerliğini korumaya devam edecek mi? Bildiğiniz üzere her geçen gün estetik teknolojileri hızla artmaktadır. Günümüzde ve önümüzdeki yıllarda bu teknoloji kendisini sizce nasıl gösterecek? Nilgün Yıldız Konakcı’dan esinlenerek hazırladığımız içeriğin detaylarına gelin hep birlikte bakalım.

Kaynak: https://www.elele.com.tr/guzellik/gel…

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer, önümüzdeki yıllarda dünyadaki estetik trendlerinde ciddi değişimler olacağını söylüyor.

Dolgun dudaklar, badem gözler bugün olduğu kadar 10 yıl sonrada popülerliğini korumaya devam edecek mi? Estetik teknolojileri hızla gelişime uğramaktadır. Bu değişimlerin gelecek yıllarda nasıl bir gelişim göstereceği merak konusu haline gelmiştir. Bıçak altına yatarak geçirdiğimiz işlemler belki de 10 yıl sonra bir iğne sayesinde gerçekleşecek.

Dünya estetik trendlerindeki değişimlerden biri olan ”dijitalizasyon”.

Prof. Dr. Reha Yavuzer: ”Hepimiz güzellik, estetik ve iyilik hali açısından kendimize biraz daha düşkünüz. Bu durum, kliniklerin bu konuda artık çok daha donanımlı olması gerektiğini gösteriyor. Örneğin ben ve ekibim, uzun zamandır birçok alanda yapay zekayı kullanıyoruz. Bu sayede güzelliğe check-up yapabiliyoruz. Çünkü hastalar bunu talep ediyorlar ve uzun dönemli bir planlama istiyorlar. Bu aşamada da vücuttaki antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve bunların damardan verilmesi devreye giriyor” diyor.

Yazıcı’ya göre, muayeneler ve değerlendirmelerin sadece gözle yapılması artık geride kalıyor.

Dijital yapay zeka birçok alanda bizlere yardımcı oluyor. Estetik alanında da kendini vazgeçilmez yapmayı başarıyor. Dijital yapay zeka ve özel bir aplikasyon sayesinde yüzünüzün altın oranı ve açılarının ölçülmesi mümkün hale geliyor. Bu sayede kişiye en uygun oran ve açılar tespit edilerek öneriler oluşturulabiliyor. İşlemlerde karar verebilme sürecini büyük ölçüde hızlandırıyor ve başarılı bir sonucun oluşmasını büyük ölçüde etkiliyor.

Estetik işlemler Z kuşağı için önemli bir noktada.

Yapılan çalışmalara göre, bugün beş yaşında olan çocukların yüzde 80’i 100 yaşının üzerini görecek. Prof. Dr. Reha Yavuzer: ”Bu, daha uzun yıllar hayatta kalacağımız anlamına geliyor. O nedenle hem dış görsel olarak, hem de iç yapı olarak daha iyi olmamız gerekiyor. Yeni kuşaklar bu bilince daha hızlı varırken, daha akıllı ve daha duyarlılar. Z kuşağının estetikte ve uzun yaşam konusunda ana tüketici olduğu görülüyor. Alfa denilen son kuşağın ise daha da hızlı bir şekilde bu sektörün içine gireceğini görüyoruz” diyor.

Artık herkes kendine yakışan işlemi istiyor.

Yavuzer, artık eskisi gibi bir değişim isteğinin olmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor ”İnsanlar etnik kimliklerine sahip çıkıyor ve etnik kimliğin güzel bir şey olduğu ve bunu taşımaları gerektiği bilinci oraya çıkmış durumda. Artık herkes kendinin en güzeli olma yolunda gidiyor” diyor.

İnsanlar, herkes gibi olmak istemiyor!

İnsanların çoğu kendilerine özgü doğuştan var olan özelliklerini bozmaktan kaçınmaya başladılar. Yapay zeka ile yapılan analizler yardımıyla ihtiyaçları belirleniyor ve kişinin genetik özellikleri, etnik kimliği, yaşı gibi faktörler göz önüne alınarak kişiye özel bir planlama gerçekleştiriliyor. Bu yolculukta cerrahi işlemler veya cerrahi olmayan işlemler tercih edilebiliyor. Sonucun en başarılı olması için, kişinin kendisine ait en iyi versiyonu hedefleniyor.

Son dönemlerde insanlar yapay görünen işlemlerden uzaklaşmaya başladılar.

Cerrahi işlemler olan burun ameliyatı, kaş kaldırma gibi işlemlerde önceki yıllarda tek düze bir anlayış varken son zamanlarda ve ilerideki zamanlarda insanlar doğal ve kendilerine özgü işlemleri tercih etmeye başladılar/başlayacaklar. Prof. Dr. Reha Yavuzer: ”Göz çevresi ve kaş uygulamaları için de aynı şeyler geçerli. Son üç yıl içerisinde aşırı kalkık kaş ve göz kenarları daha çok tercih edilirken; şimdilerde bu frapan gece makyajı tarzında duran duruşlardan uzaklaşılıp daha saf, sevimli ve masum görüntülere doğru bir dönüş var” diyor.

Cerrahi dışı işlemler büyük ilgi görüyor. Uzmanlara göre bu ilgi giderek artmaya devam edecek.

Cerrahi dışı işlemler, yüksek lazer teknolojileri estetiğin olmazsa olmazları haline gelmiş durumdadır. Bu teknolojiler örnek verecek olursak, cilt altı sıkılaştırabiliyor, yeni kolejen üretimini arttırabiliyor. Kök hücre ve egzozom enjeksiyonları da dikkat çeken işlemler olarak karşımıza çıkıyor.

Cerrahi işlem ya da cerrahi olmayan bir işlem yaptırmak istiyorsanız son dönemlerin teknolojilerinden yararlanmanızda fayda var.

Prof. Dr. Reha Yavuzer: ”Dışarıdan dolgu uygulamalarından aldığımız desteğin bir kısmını artık bireyin kendi dokularının üretimini arttırma ile yer değiştiriyoruz” diyor ve ekliyor: ”Yani kısaca teknolojiyle bireye kendi dolgusunu üretme fırsatı veriyoruz. Artık göründüğümüz yaş, gerçek yaşımız haline geldi. Deri yaşının önemi kaçınılmaz. Bu nedenle deri sağlığının arttırıldığı hem içerden hem dışardan takviye uygulamaları çok önemli. Sistemik verilen takviyeler sadece cilt sağlığını değil aynı zamanda beden sağlığını da güçlendiriyor. Deri altına yapılan enjeksiyonlar ise deri sağlığını daha iyi hale getirmekte, daha canlı daha parlak ve daha diri bir cilde sahip olmamızı sağlamakta” diyor.

Cilde takviye edici ürünler hiç olmadıkları kadar ön planda…

Cerrahi işlem, cerrahi olmayan işlem ve cilt takviyelerinizde dikkat etmeniz gereken ve atlamamanız gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Kullanılacak ürünün markası, kalitesi, veriliş miktarı ve şekli çok büyük önem taşımaktadır. Bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi size kalıcı ve büyük zararlar verebilir. Bu süreci mutlaka konunun uzmanı bir hekim ile sürdürmelisiniz.

Adından sıkça bahsettirmeye başlayan biyostimülasyon nedir?

Kişinin kendisine kolajen üretimi açısından verilen uyaranlar ile kolajen üretimin arttırılması uygulamasıdır. İşlemde enjeksiyon ve enerji gerekli durumlarda her ikisi de kullanılmaktadır. Hangi tip biyostimülasyonun yapılacağına ve kaç seans gerekli olacağına karar verilirken cinsiyet, yaş ve yapay zekaya bakılarak sonuçlandırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir