Tüp bebek merkezleri alarm veriyor

Tüp Bebek Merkezleri Derneği Lideri Prof. Dr. Kubilay Vicdan, tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaç ve materyallerin yurt dışından dövizle alındığını, bu tedavinin ilaçlarla birlikte yaklaşık bin 200 ila bin 500 dolar düzeyinde olduğunu aktardı.

Artan maliyetler nedeniyle tüp bebek tedavilerinde aksaklıkların ortaya çıkabileceğini belirten Vicdan, şunları söyledi:

“HER ÇİFTİN BU TEDAVİYE ULAŞMASI PEK MÜMKÜN OLMUYOR”

Son 40 yıla damgasını vuran en değerli tedavi gelişmelerinden bir tanesi tüp bebek uygulaması. Üremeye yardımcı tedavi teknikleri olarak bildiğimiz bu formüller, değişik tedavi usullerinde başarılı olamayan yahut çocuk sahibi olamayan birçok çiftin tedavisini sağlamak ve çocuk sahibi olmasını sağlamak için yaptığımız uygulamalar.

– Aslında bu tedavinin yüzde 100 gebelikle sonlanmaması ve tekrarlayan denemelere muhtaçlık duyulması ve de tedavinin değerli olması, herkes tarafından çok yaygın olarak kullanılmasını önleyen sıkıntılardan bir tanesi. Her ne kadar son 40 yıl içerisinde kullanımı çok fazla artmış olsa da her çiftin buna ulaşması pek mümkün olmuyor. Zira maliyetler fazla.

“DÖVİZDEKİ ARTIŞ, ALIM GÜCÜNÜN AZALMASI TEDAVİYİ ZORLAŞTIRIYOR”

Aslında son yıllarda ülkemizde tüp bebek maliyetleri ya da tüp bebek fiyatlarında bariz bir düşme kelam konusu. Yaklaşık olarak bundan 25-30 yıl kadar evvel 4 bin dolarlar yapılan bir tüp bebek tedavisi, günümüzde yaklaşık olarak bin dolarlar civarına kadar düşmüş durumda. İlaç tedavileriyle bir arada çabucak hemen bin 200-bin 300 dolarlar düzeyinde.

– Yani 20-25 bin liralar düzeyinde tüp bebek yapılabilmesi mümkün. Tabii ki ülkemizin içinde bulunduğu şartlar, dövizdeki artış, ekonomik olarak alım gücünün azalması üzere birçok faktör tedaviyi zorlaştırıyor. Tüp bebek tedavisi fiyatlarının bu halde düzeyinin düşük olması sevindirici bir haber üzere gözükse de ülkemizdeki insanlara çok fazla yansıyamıyor.

“KALİTEDEN ÖDÜN VERMEK MUVAFFAKİYET ORANININ AZALMASINA YOL AÇABİLİR”

Ücretlerin düşmesi nedeniyle sıhhat turizmi aracılığıyla ülkemize gelen yabancı hastaların sayısında artış oldu. Ancak ülkemizde vatandaşların tedaviden yararlanma oranı tıpkı ölçüde artırmıyor. Ayrıyeten üzerinde durulması ve tartışılması gereken sıkıntılardan ve en değerli faktörlerden bir tanesi de tüp bebek tedavi maliyetlerinin çok fazla düşmemesi. Buna karşın düşürülen fiyatlar ise kaliteden eser vermeye ve tüp bebek gebelik bahtının ya da muvaffakiyet oranlarının giderek azalmasına yol açabilir.

“GEREKLİ İHTARLARI YAPMA GEREĞİ DUYUYORUZ”

Bu hususta derneğimiz aracılığıyla geçtiğimiz hafta içerisinde bir toplantı düzenledik. Tüp bebek uygulamalarında kullanılan ekipmanların tamamı yurt dışından geliyor. Döviz fiyatlarındaki artışlar, maliyetlerimizdeki artışlar, tüp bebek fiyatlarındaki düşmeler, bunların hastalara ve muvaffakiyet oranlarına yansımaları konusunda online toplantı gerçekleştirdik.

– Maliyetlerdeki artış, döviz bazındaki artışlar, sabit masraflardaki artışlar, tüp bebek tedavisinin sürdürülebilirliğini ve kalitesini korumak konusunda çok önemli sıkıntıya yol açacak formda fiyatların aşağı çekilmesine yol açmaktadır. Bu mevzuya dikkat çekmek ve gerekli ikazları yapma gereği duyuyoruz.”

Related Posts

Halkın yüzde 71’i sağlıklı olduğunu düşünüyor

Halkın yüzde 71’i sağlıklı olduğunu düşünüyor Halkın ilk tercihi devlet hastaneleri İSTANBUL – Sağlık teknolojisinde çalışmalar yürüten Siemens …

Sıhhatiniz için toprağa basın

Vücudu elektrik yükünden kurtaran toprakla temasın vücut ve ruh sıhhatine kıymetli katkıları olduğuna dikkat çeken Çoruhlu “Yazın fırsat buldukça …

Alzheimer hastalığı riskini artıran 6 faktör

Alzheimer hastalığı, ilerleyici hafıza kaybı ve günlük ömür aktivitelerinde aksamalara yol açan belli entelektüel (bilişsel) fonksiyonlarda …

TVHB liderinden ‘maymun çiçeği virüsü’ açıklaması

2. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi kapsamında Türk Veteriner Doktorlar Birliği Lideri Ali Eroğlu, gündemdeki maymun çiçeği virüsü ile ilgili …

Maymun çiçeği riskine acil aksiyon planı koşul

EDA SANĞU Maymun çiçeği hastalığının şu an için bir pandemiye yol açmayacağı görüşünü ileri süren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma …

Günde Tek Bir Avuç Metabolizmayı Hızlandırıyor, Bağırsağı Düzenliyor! İşte Antioksidan ve Omega 3 Kaynağı O Bitki

Bu tohumlar, vitaminler ve omega 3 açısından büsbütün bitkisel bir diyette tüketilmek için harika bir balık ikamesi olabilirler. Chia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.