Ve FBI belgeleri açıkladı… “Çok gizli” casusluk dosyaları

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki konutunda yaptığı aramada ele geçirilen belgeler ve arama emrinin içeriği netleşti. Belgeler arasında “çok gizli” ibareli dokümanların olduğu belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland dün konuya ilişkin ilk kez yaptığı açıklamada, kamu çıkarı olduğunu vurgulayarak mahkemeden arama kararının içeriğinin yayınlanması talebinde bulunduklarını belirtmişti. Trump da arama kararının içeriğinin yayınlanmasına itiraz etmeyeceğini belirtti.

Yargıç Bruce Reinhart bugün öğleden sonra arama emrinde yer alan kayıtların açıklanması emrini verdi. Trump’ın Florida’daki evinin FBI tarafından aranması emrinde de aynı yargıcın imzası bulunuyor.

Arama emrinin mahkeme tarafından 5 Ağustos’ta yani FBI’ın arama emrini uygulamasından üç gün önce onaylandığı görülüyor. Arama kararının redakte edilerek paylaşılan içeriğine göre Mar-a-Lago’da FBI yetkililerinin 20’den fazla kutuyu ele geçirdikleri belirtiliyor.

VOA Türkçe’nin haberine göre bu belgeler arasında, Trump’ın eski danışmanlarından Roger Stone için ‘’Af Kararı’’ ve ‘’Fransa Cumhurbaşkanı ile ilgili bilgi’’ ve bir dizi fotoğrafın olduğu görülüyor. Belgeler arasında el yazımı bir not da yer alıyor.

CASUSLUK YASASI’NI OLASI İHLAL

İçeriği açıklanan arama emrine göre soruşturma Casusluk Yasası’nın ihlal edildiği iddialarını kapsıyor.

Adalet Bakanlığı’nın arama emri başvurusunda federal yargıca “Trump’ın Casusluk Yasası’nı ihlal ettiğine inanmak için muhtemel bir sebep olduğunu ilettiği” ifade ediliyor.

Casusluk Yasası ulusal savunmaya ilişkin bilgiye sahip olunmasını ya da bir yere iletilmesini yasaklıyor.

Trump’ın çok gizli olarak işaretlenen belgelere sahip olmasının hukuki bir tehlikeye işaret edebileceği belirtiliyor. ABD’de çok gizli ibaresi en sıkı korunan ulusal güvenlik bilgilerine işaret ediyor.

Donald Trump görevdeyken Casusluk Yasası’nı ihlallere verilen cezayı artırmış ve bu suçun beş yıla kadar hapisle cezalandırılmasının önü açılmıştı.

Arama emrinin içeriğinin kamuoyuyla paylaşılmasına yönelik talepte imzası bulunan yetkililerden biri de Adalet Bakanlığı’na bağlı Karşı İstihbarat ve İhracat Kontrolü Bölümü Başkanı Jay Bratt.

Bu birim ulusal güvenlik, askeri ve stratejik teknoloji ihracatını etkileyen dava ve soruşturmaları denetliyor. Bu bölüm aynı zamanda casusluk, sabotaj ve atom enerjisiyle ilgili kanunlar uyarınca kovuşturma yapılmasına yetki verme sorumluluğuna sahip.

Eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki evi, Adalet Bakanlığı’nın Palm Beach’teki konutta Beyaz Saray’dan götürülen gizli belgelerin bulunduğuna ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında aranmıştı.

ABD’de hükümete ait kayıt ve belgelerin muhafaza edildiği Ulusal Arşiv, aralarında gizli kayıtların da bulunduğu 15 kutu belgenin Florida’daki evden alındığını belirterek bakanlıktan soruşturma açmasını talep etmişti.

Related Posts

Marmaris’te orman yangınına neden olan şahsa ait karar

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili yürütülen çalışma kapsamında Yalancıboğaz Adaağzı mevkiisindeki bulgular üzerine …

Avcılar’da kedilere su veren 6 yaşındaki çocuğa site idaresinden para cezası

Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde bir sitede, yaz aylarında sokak hayvanları için su ve mama bırakan çocukların ailelerine idare tarafından ‘Ortak …

Sırp organize suç örgütü liderini öldürenler yakalandı

Emniyet’ten yapılan açıklama şöyle: Türkiye’de 3 yıl önce yakalanan ve Sırbistan’a teslim edildikten sonra orada serbest bırakılan, yasadışı …

Putin’in “askeri seferberlik ilan ettik” açıklamasına dünyadan birinci yansılar

Rusya Devlet Lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl tahlil …

Ahmet Parıltı Çebi’den Valerien Ismael’e takviye

Josef’e gösterilen kırmızı kartla başlayan kararlar zincirinin puan kayıplarına yol açtığını savunan Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi “Valerien …

Tolgay Arslan’ın konutuna hırsız girdi

Udinese forması giyen Tolgay Arslan’ın konutuna, Inter ile oynadıkları maç esnasında hırsız girdi. Habertürk’ün haberine nazaran; bir periyot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.