Yeni İçişleri Bakanı kim olacak?

Siyaset kulislerinde Erdoğan’ın yeni kabinesine ilişkin tahminler nedeniyle hareketli günler yaşanıyor. En çok üzerinde konuşulan bakanlıkların başında İçişleri geliyor. T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü yazısında, bu kulisleri değerlendirdi, bakanlık tercihlerinde Erdoğan’ın Cumhur İttifakı içinde yürüteceği siyasetin etkili olacağını belirtti. Süleyman Soylu’nun, Bakanlığın imkanları nedeniyle bu göreve gelmek konusunda ısrarcı olabileceğini ifade eden Şardan, Soylu’nun bakanlığı döneminde hem bakanlık makamının hem de bağlı kuruluşlarının imajında büyük düşüş olduğunu ifade etti. Soylu’nun “ülkede ne kadar ‘tuhaf’ kişilik varsa birlikte fotoğrafının ortaya çıktığını” belirten Şardan, Sinan Ateş cinayetinde Emniyetin parmağı olduğuna dair iddiaları ve artan polis intiharlarını da hatırlattı “Yeni İçişleri Bakanı’nın yıpranan bu imajı ortadan kaldırması için epey çaba sarf etmesi gerekecek.” diye yazdı.

Tolga Şardan’ın “İçişleri Bakanlığı’nda neler olacak?” başlıklı yazısının yeni İçişleri Bakanına dair kulis bilgilerini aktardığı bölüm şöyle:

“İşin özü, Erdoğan’ın önünde iki yol var. Ya kendi tabanına uygun ya da MHP’nin destek vereceği bir ismi İçişleri Bakanı olarak atayacak.

MHP’yi biraz geriye atıp, kendi tabanını mutlu edecek bir atama yapacak olursa, söz konusu kritere uygun adaylar var. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Şahin bu adaylardan ikisi.

İstanbul Valisi’ni bizzat Erdoğan atadı. Soylu’nun herhangi bir etkisi yok. Erdoğan nezdinde etkili olan Gaziantep cenahının önerisiydi Yerlikaya. Bir de Suriyeliler konusunda epeyce önemli görev yaptı, Gaziantep Valisi’yken.

Ankara Valisi Şahin, ilk kez AKP döneminde vali oldu. Henüz hiç merkez görmeyen valilerden. Klasik devlet memuru. Akçeli işlerde adı hiç duyulmadı. Bilakis kendi sorumluluğunda olan bazı akçeli ve sıkıntılı konularda yargıyı devreye sokmaktan geri durmadı. Soylu’nun ekibinden değil. Erdoğan’ın kaybetmek istemediği bürokratlardan.

FİDAN VE HACIMÜFTÜOĞLU

Yerlikaya ve Şahin’in yanı sıra iki önemli isim daha var. İlki, MİT Başkanı Hakan Fidan. Fidan, artık sokaktaki herkesin tanıdığı bir bürokrat. Ortaya atılan kabine listelerine bakılırsa, bakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Belki İçişleri Bakanı, belki de Dışişleri Bakanı.

Ancak Fidan’ın bakan olması için önemli bir süreç var. Fidan’ın adını piyasaya sürenler bu süreci atlıyorlar. Erdoğan’ın Fidan’a bakanlık listesinde yer vermesi için öncelikli ve şart koşul, Fidan’ın yerine MİT Başkanı olacak yeni ismi bulması. Kendisinin yüzde yüz güveneceği bir MİT Başkanı’nı bulamaması halinde Fidan, mevcut görevine devam eder. Kaldı ki, MİT Karargahı’nda da Başkan’ın gitmesi olasığına karşı herhangi bir hareket yok.

Diğer önemli isim Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu. Hacımüftüoğlu, mülki idare kökenli bir bürokrat. Zaten daha önce Erdoğan’ın memleketi Rize’de valilik yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. 17 / 25 Aralık’tan hemen sonra da MGK Genel Sekreteri olarak atandı. Trabzon Çaykaralı. Erdoğan’ın en güvendiği üç bürokrat varsa, birisinin Hacımüftüoğlu olduğu başkent bürokrasisince bilinir. Erdoğan’ın kendisini “emanet edebileceği” bir isim aynı zamanda.

Bir noktayı daha açık konuşmak gerekirse; Soylu’dan çok başı ağrıdı Erdoğan’ın. Hatta artık son dönemde pişmanlık yaşadığı AKP’lilerce dile getiriliyor. Bunu bizzat Erdoğan’ın yakın çevresi de seslendiriyor. En az iki kez görevden almak istedi, ittifak ortağı Bahçeli “ricacı” olunca Soylu görevde kaldı. Yine AKP kulislerinde Erdoğan’ın ikinci kez aynı durumu yaşamak istemediği ve bu sebeple güvenebileceği bir isme İçişleri Bakanlığı’nı vereceği değerlendiriliyor.

Bürokrat kökenli bu isimlerden öne çıkan Hacımüftüoğlu kanımca. Ama nefes aldığımız coğrafyanın Türkiye, konumuzun da siyaset olduğunu göz önüne alırsak konuşulan isimlerden farklı birisi de bakanlık koltuğuna oturabilir.

Erdoğan belki de milletvekili seçilen bir ismi atayacak. Bu olasılık da hep gündemde. Bu olasılık da yine iki alternatifli. AKP tabanına uygun birisi olursa öne çıkan isim Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala.

(…)

SOYLU’NUN HÂLÂ ŞANSI VAR

Tablonun böyle olmasına rağmen, Soylu’nun da yine şansı var kanımca. Az önce İçişleri Bakanı’nın elindeki imkanları ben saydım, siz de okudunuz. Bu imkanlar kullanılarak hazırlanan dosyalar çerçevesinde bir bakmışız dengeler değişivermiş.

Bu yaşananlara karşın, Soylu tekrar göreve gelirse farklı bir yönetim görmek bir yana, bilakis mevcut sistemde vites yükselecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir