Borsa Yine Düştü, Dolar Yine Yükseldi: 16 Ekim’de BİST’te En Çok Yükselen Hisseler

Piyasalarda jeopolitik ve siyasi gündem yakından takip ediliyor. İsrail-Filistin savaşında yeni gelişmeler izlenirken, genişlemesinden korkulan çatışmalarda insanlık dramı tüm dünyanın gözü önünde yaşanıyor. 

Borsa İstanbul’da geçen haftadan bu yana süren düşüş haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlansa da devam etti. Dolarda yükseliş sürdü. Altın, hafif geri adım attı. Bitcoin hareketlendi. 16 Ekim Pazartesi günü Borsa İstanbul’da yükselen ve düşen hisselerle, TL varlık fiyatlamalarına buyurun birlikte bakalım.

Piyasalarda jeopolitik gerginlik yaratan İsrail-Filistin Savaşı yön belirleyici olmaya devam ederken, Borsa İstanbul yeni haftaya yükselişle başlasa da da sert düşüş sürdü.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günü yüzde 2,20 oranında 178,74 puan düşüşle 7.934,56 seviyesinden tamamladı.

Endeks güne yükselişle başlarken gelen sert satışlarla eksi oranını yüzde 2’nin üzerine taşıdı. BİST 100 endeksi yaklaşık 300 puanlık bir bantta hareket ettiği günde işlem hacmi 116 milyar TL oldu. 

Sanayi (XUSIN) endeksi yüzde 3,21 oranındabankacılık (XBANK) endeksi de yüzde 1,26 oranında düşüşle günü tamamladı.

BİST 100 endeksinde en çok yükselen hisselerde yüzde 9,99 ile tavan olan İpek Enerji (IPEKE) önde gelirken, yüzde 2,36 ile Doğan Holding (DOHOL) ve yüzde 2,06 ile Kordsa (KORDS) onu takip etti.

BİST 100 endeksinde en çok değer kaybeden hisselerde, taban olan Borusan Mannesmann (BRSAN), Borusan Yatırım (BRYAT), Konya Çimento (KONYA) ve Yeo Teknoloji Enerji (YEOTK) başta geldi. 

İşlem hacimlerine bakıldığında günün en çok işlem gören hisseleri Türk Hava Yolları (THYAO), Koza Altın (KOZAL) ve Borusan Mannesmann (BRSAN) oldu.

Ons altın, gün sonunda 1.920 dolardan, gram altın ise 1.721 TL’den işlem gördü.

Borsa İstanbul’da altın sertifikası 19,12 seviyesinden, Kapalıçarşı’da gram altın 1.788 TL’den işlem gördü. 

Brent petrol de gün sonunda 90,30 dolar seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL, gün sonunda bankalararası piyasada 27,88 TL’den işlem gördü. Kapalıçarşı’da dolar/TL kuru 27,89 oldu.

Vadelide Kasım dolar/TL kontratları 29,03, euro/TL de 29,42’den ve euro/dolar da 1,054 seviyesinden karşılık buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx