Bu Çekirdekler 5000 yaşında! Arkeologlar Mısır’da Yeni Bir Keşifte Bulundular

Arkeologlar, Birinci Hanedan Mısır kraliçesi Meret-Neith’in mezarında, bazıları hala mühürlü olan yüzlerce büyük şarap testisinin de dahil olduğu çok sayıda mezar eşyası ortaya çıkardılar. Bu mezar zenginliklerinin, onun çok önemli bir kişi olduğu, hatta belki de Mısır’ın ilk kadın firavunu olduğu iddiasını güçlendirdiği söyleniyor.

Mezar anıtının nasıl inşa edildiğini daha iyi anlamak için yeni arkeolojik teknolojiler kullanıldı. Meret-Neith’in pişmemiş tuğla, kil ve ahşaptan inşa edilen cenaze kompleksi, kendisiyle birlikte defnedilen 41 saray mensubu ve hizmetçinin mezarlarını içeriyordu.

Araştırmacılar, üzüm çekirdekleri ve bir zamanlar içerdikleri şarap kalıntılarını içerdiği tespit edilen şarap kavanozlarının yanı sıra, Meret-Neith’in kraliyet hazinesi gibi önemli makamlardan sorumlu olduğunu belirten yazıtlar da keşfettiler. Bu, kraliçenin önemine dair önceki kanıtlara katkıda bulunuyor.

Araştırmacılar, analizin bunun bir anda değil, uzun bir süre boyunca aşamalar halinde inşa edildiğini gösterdiğini söylüyor. Bu, bu cenaze arkadaşlarının ritüel kurbanlar olarak öldürülmediklerini, ancak hayatlarını yaşadıktan sonra belki de bir onur olarak kraliçenin yanına gömülmüş olabileceklerini gösteriyor.

Bu dünyadan göçüp gittikten binlerce yıl sonra bile büyüleyiciliğini koruyan bu gizemli kraliçe hakkında daha fazla şey keşfetme umuduyla mezar üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx