Cumhuriyet kutlamasındaki konuşması gündem olduktan sonra gözaltına alınan öğretmen görevden alınmış

Antalya’da özel bir okuldaki Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlamaları sırasında yaptığı konuşmanın tepki çekmesinin ardından gözaltına alınarak, hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan adli işlem yapılan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Emine Karakaş’ın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden alındığı ortaya çıktı.

Antalya’da özel bir okulda çalışan Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Emine Karakaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğinde yaptığı konuşma ile hedef gösterilmişti. Karakaş konuşmasında, “Cumhuriyetin bütün nimetlerinden faydalanıp onu yok etmeye çalışıyorlar. Bir yanda yüz yıl önce anayasa Cumhuriyet yazdırmak için ömrünü feda edenler bir yanda bugün onu yok etmeye çalışan Türkiye Yüzyılı masalına herkesi inandırmaya çalışanlar” ifadelerini kullanmıştı. Karakaş’ın, konuşması sosyal medyada paylaşılarak hedef gösterilmişti. Tepkiler üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Karakaş hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla adli işlem başlatılmıştı. İşlemin ardından da Karakaş gözaltına alınmıştı.

VİDEO – Antalya’da cumhuriyet kutlamasındaki konuşması gündem olan öğretmene gözaltı

Cumhuriyet’ten Bülent Ecevit’in aktardığına göre, Karakaş’ın 12 Ocak’ta Milli Eğitim Müdürlüğü’nün söz konusu okula gönderdiği yazı ile iş akdinin sona erdirilmesi ve maaşının kesilmesinin istendiği öğrenildi. Karakaş’ın avukatı Ali Çelik, “Milli eğitim müdürlüğünden gelen yazı ile Karakaş’ın iş akdi tek yönlü olarak fesh edildi. Kendisinin işe dönüşü ve maaş kesintisinin telafi edilmesine dair süreç ile ilgili 3 ayrı dava açtık” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx