DEÜ’den Malatya’da mescit hizmeti

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli art arda meydana gelen yıkıcı depremlerin izlerini silmeyi sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), depremin en çok etkilediği illerden birisi olan Malatya’da bu kez mescit kurulumu yapıyor. Tamamlandığında Malatya Valiliğine devredilecek 180 metrekarelik mescit hizmetinin aynı zamanda acil durumlarda konaklama amacıyla da kullanılabileceğini ifade eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kurumumuz bu kez manevi dünyamızı zenginleştirecek önemli bir hizmete imza attı. 180 kişiye kadar hizmet verebilecek olan mescidimizin bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Türkiye’nin köklü yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen iki büyük depremin ardından örnek dayanışma hareketiyle dikkat çekmişti. Bu süreçte çeşitli sosyal yardım ve destek faaliyetlerini depremden etkilenen şehirlere ulaştıran DEÜ, bölgeden gelen talepler doğrultusunda ihtiyaçlara cevap vermeyi sürdürüyor. DEÜ bu kez, depremin en çok etkilediği illerden birisi olan Malatya’da konteyner mescit kurulumu yapıyor. Malet-2 Konteyner Kentteki mescit hizmeti için kolları sıvayan Dokuz Eylül Üniversitesi, tamamlandığında Malatya Valiliğine devredilecek birimine yönelik protokol gerçekleştirdi. Malatya Valiliği ile yapılan protokolü DEÜ adına Üniversitenin Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Mücahit Vural ve Malatya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Türker imzaladı.

 

ACİL DURUMLAR İÇİN KULLANILABİLECEK

180 metrekare alana sahip olan mescit hizmetini değerlendiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yapının yalnızca mescit olarak değil; acil durumlarda konaklama amaçlı da kullanılabileceğini belirtti. Mescidin kadın ve erkekler için ayrı bölümlerinin olduğunu ifade eden Rektör Hotar, “Sosyal sorumluluk alanındaki girişimleriyle bu alanda Türkiye’nin en çok faaliyet gerçekleştiren yükseköğretim kurumlarından birisi olan Üniversitemiz, depremlerden etkilenen şehirlere desteğini sürdürmeye devam edecek” dedi. Rektör Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, büyük felaketi yaşadığımız ilk andan itibaren bölgede bulunuyor, ihtiyaçları yerinde gözlemliyoruz. Bugüne kadar afetten etkilenen şehirlerimize sağlıklı içme suyundan barınmaya, atık bertarafından mutfak hizmetine, sağlıktan eğitime kadar geniş yelpazede hizmetler ulaştırdık ve depremin olumsuz izlerini böylelikle silmeye gayret ettik. Bölgeden gelen talepleri de dikkate alan Kurumumuz, bu kez manevi dünyamızı zenginleştirecek bir hizmete daha imza attı. 180 metrekarelik geniş alanı ile aynı anda 180 kişiye kadar hizmet verebilecek olan mescidimizin Malatya’ya ve ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz. Mescidimizin kurulumunda emekleri için Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.

 

YAKINDA HİZMETE GİRİYOR

Protokolü imzalayan DEÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Mücahit Vural ise, mescit hizmetine başlanmasından dolayı bölge halkının kendilerine memnuniyetlerini ifade ettiklerini belirtti. Mescidin 15 güne kadar hizmete açılacağını söyleyen Vural, “Diğer birçok hizmetimiz gibi bu projemize de katkıları ve yol göstericiliği için Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ediyoruz. Çok yakında açılışını yapmayı planladığımız hizmetimizin şimdiden bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx