Erdoğan’ın tarihi ayarı dünyada basınında! Manşetleri sarstı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeği öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın tarihi ayarı dünya basınında işte bu sözlerle manşetlere taşındı;

THE TELEGRAPH, ERDOĞAN’IN NAZİ GÖNDERMESİNE VURGU YAPTI

İngiliz The Telegraph gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazi Almanya’sı döneminde Yahudilere yönelik uygulanan soykırıma atıfta bulundu. “İsrail’e borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar, bizim İsrail’e herhangi bir borcumuz yok.” sözlerine yer veren Telegraph, “Erdoğan’a göre Almanya Holokost yüzünden rahat konuşamıyor” başlığını attı.

FRANSIZ LE FIGARO: ERDOĞAN ALMANYA’DA ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİ TEVRAT’TA YOK DEDİ

Fransız Le Figaro gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarını “Erdoğan Almanya’da, ‘Çocukların öldürülmesi Tevrat’ta yok’ dedi” şeklinde servis etti.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN TARİHİ AYARI İSRAİL’DE DE MANŞET OLDU

İsrail’de yayın yapan Times of Israel gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya’nın Holokost yüzünden İsrail’i eleştiremediği sözlerini manşetine taşıdı.

RUS HABER AJANSI’NDAN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Rus haber ajansı TASS, Erdoğan’ın Filistin ile ilgili “Filistin sorununun yalnızca iki devletli çözümü var” sözünü manşete taşıdı.

‘GÜÇ GÖSTERİSİ’

Yunan Naftemporiki gazetesi ise Erdoğan’ın Scholz ile toplantısını “Erdoğan’ın Scholz önündeki güç gösterisi” diyerek servis etti.

ALMAN BILD GAZETESİ ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ HAZMEDEMEDİ

Öte yandan Alman Bild gazetesinin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin’de yaptığı konuşmayı “skandal” olarak nitelendirmesi dikkatlerden kaçmadı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyayı sarsan tarihi ayarında, “Burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak, hesabını tarihe veremeyiz. Onun için bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx