Gazze’de elleri ve gözleri bağlı cesetler bulundu

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’daki bir okulda, elleri ve gözleri üzerinde İbranice yazılar olan kablolarla bağlanmış 30 kişinin cesedi bulundu. Filistin Esirler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, konuya ilişkin bilgi verildi.

AA’nın aktardığı açıklamaya göre, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da İsrail tarafından abluka altında tutulan bir okulda 30 kişinin cansız bedeninin bulunduğu ortaya çıktı. Olay yerinde bulunanlar görgü tanıkları, öldürülenlerin ellerinin ve gözlerinin bağlı olduğunu belirterek, bunu alıkonuldukları şeklinde yorumladı.

‘SAHADA İNFAZ EDİLDİLER’

Esirler Cemiyeti ise bu durumu, “İsrail’in cansız bedenleri bulunan bu kişileri sahada infaz ettiğinin açık bir göstergesi” şeklinde değerlendirdi. Açıklamada, “Gazze’de soykırımın ve alıkonulanlara yönelik zorla kaybetme suçunun 117 gündür devam etmesi nedeniyle alıkonulan Filistinlilerin infazlarına ilişkin verilerin arttığı” kaydedildi.

Ayrıca esir takası kapsamında serbest bırakılan Filistinlilerin tanıklıklarına göre alıkonulanların taciz ve işkenceye maruz kaldığına ilişkin ifadelerdeki artışa dikkati çekildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze’de alıkonulanları “zorla kaybetme”sinin tek açıklamasının, bu kişileri tecrit ederek onlara yönelik işlediği suçları örtbas etmek olduğu belirtildi.

Cemiyet ayrıca İsrail’in ilgili uluslararası ve Filistinli kuruluşlar da dahil insan hakları kurumlarına, Gazze’dekiler de dahil bugüne kadar alıkoyduklarının akıbeti ve yerine ilişkin herhangi bir bilgi vermeyi reddettiğini vurguladı.

BAKANLIKTAN ‘ULUSLARARASI SORUŞTURMA’ ÇAĞRISI

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı ise uluslararası soruşturma çağrısında bulundu. El Cezire’nin aktardığına göre bakanlığın açıklamasında, “Gazze Şeridi’nin kuzeyinde 30’dan fazla Filistinli şehidin çürümüş cesedi bulundu. İdam edildiklerinin açık bir kanıtı olarak gözleri bağlı ve elleri bağlı bir şekilde bulundular” denildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx