İYİ Parti: En geç aralık başında tüm adaylarımızı açıklarız

ANKARA – İYİ Parti, 25 Ekim kuruluş yıldönümünü, 21 Ekim Cumartesi günü Ankara Atatürk Spor Salonu’nda kutlayacak. Kutlama etkinliğinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘Milli Yükseliş Beyannamesi’ adını verdikleri bir vizyon belgesi açıklayacak.

Daha önce 24 Haziran’da gerçekleşen İYİ Parti Kongresi’nde, geride bırakılan seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve partisinin içine önemli mesajlar veren Akşener, 26 Ağustos’ta Afyon’da düzenlenen etkinlikte tüm siyasi partilere seçimlere ayrı ayrı girmesi çağrısı yapmıştı. Sonrasında hem Akşener’in hem parti yöneticilerinin yaptığı açıklamalarda partinin 81 ilde kendi adaylarını çıkaracağı sık sık vurgulandı, bu doğrultuda parti kararı da alındı.

MİLLİ YÜKSELİŞ BEYANNAMESİ: AKŞENER PARTİNİN VİZYONUNU, ÇİZGİSİNİ VE ADIMLARINI ANLATACAK

Akşener’in mesajlarını tamamlayacağı tarih 21 Ekim. İYİ Parti’nin kuruluşunun kutlanacağı Atatürk Spor Salonundaki etkinlikte Akşener, üçüncü yolu nasıl inşa edeceklerini anlatacak. Açıklayacağı Milli Yükseliş Beyannamesi’nde partinin ekonomi, demokrasi ve pek çok konuda atmayı planladığı adımları somutlaştıracak olan Akşener, önümüzdeki dönem nasıl bir vizyonla ilerleyeceklerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler de yapacak. Partinin bugüne kadar tarif ettiği “milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı” değerlere bağlı kalacağını vurgulayacak olan Akşener, bu değerlerin altını nasıl dolduracaklarını da aktaracak.

‘6’NCI YAŞA YAKIŞAN COŞKU, CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILINA YAKIŞAN İHTİŞAM’

Akşener’in mesajları Cumhuriyet’in 100’üncü yılı üzerinden mesajlar da taşıyacak. Parti yetkililerinin verdiği bilgilere göre kuruluş etkinliği hem kuruluş coşkusunu yansıtan bir şölen havasında geçecek hem de Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışan ihtişamda olacak.

AKŞENER AYRI AYRI GİRME KARARIYLA İLGİLİ DAHA KESKİN CÜMLELER KURACAK

İYİ Parti’nin yerel seçimlere girme kararına ilişkin de önemli mesajlar verilecek olan etkinlikte Akşener, partinin kararı ile ilgili daha keskin, daha yüksek perdeden konuşacak. Hem 2024 yerel seçimlerine hem 2028 genel seçimlerine ittifaksız gireceklerini bir kez daha vurgulayacak olan Akşener, hiçbir koşulda bu karardan vazgeçmeyeceklerini ifade edecek. 2028 seçimlerinde iktidar olma iddiasının altını çizecek.

‘AK PARTİ İLE DE CHP İLE DE İTTİFAK YA DA İŞBİRLİĞİ OLMAYACAK’

İYİ Parti yöneticilerinin verdikleri bilgilere göre partinin seçimlere ayrı ayrı girme kararından vazgeçmesi söz konusu değil. CHP’nin kurultay sonuçlarının değişimcilerin lehine olmasının bu kararı değiştirebileceği yönündeki iddiaların doğru olmadığını ifade eden parti yöneticileri, AK Parti ile pazarlık, ittifak, işbirliği gibi bir gündemlerinin de olmadığını kaydetti.

‘İTTİFAK SİSTEMİ MUHALEFETİN GENETİĞİNİ BOZDU’

İttifak sisteminin muhalefeti çürüttüğünü, muhalefetin genetiğini bozduğunu ifade eden parti yöneticileri, son birkaç seçimdir kurulan işbirlikleri ve ittifakların muhalefeti bir konfor alanına soktuğunu belirterek bu konfor alanından çıkılması gerektiğini söyledi.

‘EN GEÇ ARALIK BAŞINDA ADAYLARIMIZI AÇIKLARIZ’

Kendi adaylarını çıkarma kararının netleşmesinden sonra çok fazla aday adayı başvurusu aldıklarını kaydeden bir parti yöneticisi, “Seçim takvimini baz alırsak 1-15 Şubat arasında tüm siyasi partilerde adaylar ilan edilir diye tahmin ediyorum. Ama İYİ Parti, kasım sonu ya da en geç aralık başında tüm adaylarını ilan ederek çalışmalarına bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Edinilen bilgiye göre İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları da partinin net tutumunun gösterilmesi açısından diğer partilerden önce açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx