Madencilerden çatıda eylem

Tokat’ın Turhal ilçesinde işten çıkarılan antimuan madeni işçileri, ocağın idari binasının çatısına çıkarak eylem yaptı.
Turhal’da 1933 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından onaylanan bir yıl sonra ocakları açılan Antimuan madeni, ilerleyen zaman içinde Koza Holding’e geçti.

15 Temmuz’daki darbe kalkışmasının ardından TMSF madenin yönetimine el koydu.

İŞTEN ÇIKARMALAR

İddialara göre TMSF, cam, oto, silah sanayisi gibi alanlarda kullanılan Antimuan  madeninin zarar ettiğini ileri sürerek  geçtiğimiz günlerde 31 işçiyi çıkardı.

Daha sonra ise 5 işçiyi geri çağırdı. İşten çıkarılan bazı işçiler işletme binasının çatısına çıkarak eyleme başladı.

İşçileri ikna etmek için CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da madene gitti. İşçilerin eylemde çatıya çıkmalarıyla birlikte olay yerine Jandarma, itfaiye ve ambulans gönderildi.

“BİZ EKMEĞİMİZİN DERDİNDEYİZ”

Çatıya çıkan işçiler olay yerine gelen Milletvekili Kadim Durmaz’a sorunları anlatmaya çatışırken, “Bir adam ekmeğine ihanet olmazsa buraya çıkar mı? Yahu arkadaş sen burayı çalıştır. Biz ekmeğimize sahip çıkıyoruz. Siz de bize sahip çıkın. Seçilmişlersiniz atanmış değilsiniz. Bu atanmışlar ne Allah biliyor ne de kitap biliyor. Utanç duyuyorum. Burada olmaktan utanç duyuyorum. Buranın ışıkları sönerse Turhal’ın üzerine söner. Vekilim sizi de kandırmasınlar. Bu maden zarar etmiyor. Neyin peşinde bilmiyorum. Geldiğinden beri burayı çalışmıyor gibi pasifize ederek burayı kapatmanın peşinde. Bu adam hiç bir şey yapmıyor” dedi.

VEKİL, İŞÇİLERİ İKNA ETMEYE ÇALILIYOR

Çatıya çıkan işçileri ikna etmeye Çalışma Durmaz, “Ben senin ekmeğinin peşinde  olduğunu biliyorum. Alın terinin emeğinin karşılığının peşinde olduğunu biliyorum. TMSF’nin elinde olan bir kurumdan insanların  emeğinden edilme şeklini tasvip etmiyorum. Sizin yanınızdayız, ama size zarar gelmesi bizi daha çok üzer. Şu anda yöneticilerin sorunlu hakkaniyetli bu madenden üretilen kıymetli madenin sizin alın teri ve emeğiyle üretilen madenin yeteri kadar görüldüğünün farkında değil bunlar. Onlar sorumsuz davranıyorlar. Ben söz veriyorum bunu meclise acilen taşıyacağım” ifadelerini kullandı. İşçilerin çatıdaki eyleminin devam ettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx